Handel ludźmi to globalny problem. Młodzi Konecczanie wzięli udział w niezwykłej lekcji [wideo, zdjęcia]

7 godzin temu

Smród, zaduch, wysoka temperatura i mała powierzchnia. To realia i codzienność dla ofiar handlu ludźmi. Te trudne warunki, z którymi mierzą się poszkodowani w tym procederze odwzorowywał specjalny „Escape Truck”, który do naszego miasta przywiozła policja z Holandii. W tej niezwykłej plenerowej lekcji w środę udział wzięli uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych z naszego regionu – jak mówili po wyjściu ze specjalnej ciężarówki wrażenia były wręcz ekstremalne.

„Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Końskich zorganizowali wyjątkowe wydarzenie profilaktyczne, które ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie społeczeństwa na problematykę związaną z handlem ludźmi. W tym celu do Końskich przyjechała profilaktyczna ciężarówka „Escape Truck”. To pokój zagadek, w którym społeczeństwo musi zmierzyć się z różnymi interaktywnymi zadaniami mającymi na celu wydostanie się z tego pomieszczenia […] Uczestnicy projektu muszą się zmierzyć z dramatyczną rzeczywistością jaka zostały dotknięte ofiary handlu ludźmi” – opowiada starszy sierżant Marta Przygodzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Celem całego wydarzenia było edukowanie, głównie młodzieży o tym jak wygląda proceder handlu ludźmi, gdzie pojawiają się pierwsze zagrożenia z tym związane i jak ich uniknąć. Escape Truck na koneckim rynku był niczym innym jak po prostu mobilnym escape roomem. Uczestnicy z koneckich szkół średnich mierzyli się się z realistycznymi scenariuszami opartymi na prawdziwych historiach ofiar handlu ludźmi.

„Escape Truck” to 19-metrowa ciężarówka, w której odtworzono warunki, w jakich przetrzymywane były ofiary handlu ludźmi, a uczestnicy projektu muszą wykonać specjalne zadania, aby się z niej wydostać. Pomieszczenia w pojeździe zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy – „Tam znajdują się trzy pokoje, one mają odzwierciedlać rzeczywistość. W pierwszym pokoju opowiadana jest autentyczna historia, a osoby wchodzące muszą wyłapać tam kody, które następnie wpisują na klawiaturze by przejść do kolejnego pomieszczenia. Drugie pomieszczenie to kuchnia, w której są różne przedmioty, a na nich różnego rodzaju cyfry, znaki i podpowiedzi. Uczniowie muszą to znaleźć, ułożyć i przechodzą do następnego pomieszczenia. To jest pokój i tam jest łatwiej, bo szukają tylko cyfr, które układają w kolejności, wpisują i wychodzą. Odwzorowane tam są zapachy, temperatura, duszność. To bardzo interesujące przedsięwzięcie i warto skorzystać by zobaczyć jak osoby obciążone handlem ludźmi zmagają się z tym, w jakich warunkach żyją, w jakich warunkach się znajdują” – opowiada aspirant sztabowy Michał Okła, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji w Komendzie Powiatowej Policji w Końskich.

Grupy szkolne po zrealizowaniu zadań i opuszczeniu ciężarówki nie ukrywały swoich emocji –„Doświadczamy na sobie tę historię. Przechodzimy z tą dziewczyną od początku tę historię. Kiedy wchodzimy w przedsionku dowiadujemy się o tym co wydarzyło się w jej życiu i jak do tego doszło, iż była wykorzystywana. To bardzo pouczające, a to co jest w środku bardzo wpływa na nasze emocje. Ta dziewczyna była samotna, nie miała znajomych, nie miała wsparcia od rodziców, nie miała miłości. Poznała chłopaka przez internet, a z nim wyjechała za granicę, trafiła do takich warunków i była wykorzystywana” – tłumaczy Alicja Woźniak z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich.

Przed rozpoczęciem całego wydarzenia do zgromadzonych krótko ze sceny przemawiali starosta konecki Grzegorz Piec, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, Komendant Powiatowy Policji w Końskich insp. Mariusz Przyborowski. Obecni ma miejscu byli także między innymi: członek zarządu powiatu koneckiego Dariusz Banasik, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, dyrektor PUP Końskie Jacek Werens, komendant koneckiej straży pożarnej brygadier Ryszard Stańczak, naczelniczka Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji mł.insp. Wanda Mende oraz wielu funkcjonariuszy policji z Końskich, Komendy Wojewódzkiej w Kielcach, Komendy Głównej, a także Straży Granicznej. Na miejscu funkcjonowały też stoiska profilaktyczne różnych jednostek związanych z powiatem koneckim i gminą Końskie.

Całemu profilaktycznemu eventowi, który poświęcony był tematyce handlu ludźmi towarzyszyły występy i prezentacje artystyczne. Między innymi obejrzeć można było profilaktyczne prace plastyczne młodzieży z II LO w Końskich, spot telewizyjny przygotowany przez uczniów ZPS 1, „Teatr Lustro” z II LO zaprezentował krótki spektakl. Inscenizacje aktorskie prezentowała też młodzież z obu koneckich ogólniaków i ZSP 2 Końskie. Z kolei Zakład Doskonalenia Zawodowego zaprosił do wzięcia udziału w grze terenowej „Złudna Wolność”.

Partnerami wydarzenia byli Fundacja Reshape, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Policja Królestwa Niderlandów, Uniwersytet Wrocławski, Polska Policja, Straż Graniczna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Natomiast Miasto i Gmina Końskie oraz Powiat Konecki wspomogły policję w organizacji tego interesującego przedsięwzięcia. Warto dodać, iż holenderski Escape Truck pojawi się tylko w 16 miejscowościach w Polsce.

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału