5 umiejętności, które rozwiniesz dzięki stypendium

6 godzin temu

Czy stypendium to tylko dodatkowe środki na koncie? Zdecydowanie nie! Programy stypendialne coraz częściej stawiają na wszechstronny rozwój stypendystów. Oprócz finansów, pozwalają się rozwijać dzięki różnorodnym warsztatom, mentoringowi i innym formom wsparcia. Co więcej, są też pewne uniwersalne umiejętności, które rozwiniesz dzięki niemal każdemu programowi stypendialnemu! Poświęciliśmy im ten tekst. Oto 5 umiejętności, które masz szansę rozwinąć dzięki stypendium!

5 umiejętności – co daje stypendium?

Po pierwsze, organizacja

Program stypendialny zaczyna się dla wszystkich stypendysty od tego, iż trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Czasem trzeba napisać podanie, czasem przygotować prezentację o sobie i swoich planach na przyszłość, a czasem opisać pomysł na działania, które chce się podjąć. Na to wszystko trzeba znaleźć czas i zdążyć na deadline. Dzięki temu już złożenie aplikacji wiąże się z konkretnymi kompetencjami, takimi jak organizacja czasu i działań. A na tym niekoniecznie koniec! Niektórzy organizatorzy stypendiów chcą, aby stypendyści uczestniczyli w dodatkowych zajęciach albo warsztatach. Inni będą chcieli, aby zdawać regularnie sprawozdania z działań nad zadeklarowanym projektem. Jedno nie ulega wątpliwości: stypendysta nauczy się organizacji i zarządzania czasem!

Po drugie, autoprezentacja

Masz już wszystkie dokumenty? Świetnie! Nie jest wykluczone, iż czeka Cię jeszcze rozmowa rekrutacyjna. To doskonała okazja, żeby nauczyć się sztuki autoprezentacji, która będzie Ci potrzebna jeszcze wiele razy podczas całego życia. Być może pierwszy raz w życiu masz za zadanie przekonać kogoś, iż to właśnie Ty zasługujesz na to, aby zainwestować w Twój rozwój, marzenia i pasje. Nie ulega wątpliwości, iż to stresujący moment! Pamiętaj jednak, iż ćwiczenie czyni mistrza. Potraktuj to wydarzenie jako jedną z wielu umiejętności, które może Ci pomóc rozwinąć program stypendialny. We współczesnym świecie wielokrotnie znajdziesz się jeszcze w podobnej sytuacji. Traktuj więc takie doświadczenie jak bardzo istotny zasób!

Po trzecie, elastyczność i dostosowywanie się do zmian

Bywa tak, iż program stypendialny będzie wymagał od Ciebie kontaktu z nowym środowiskiem, różnorodnymi grupami ludzi czy choćby odmienną kulturą (jeśli zdecydujesz się na stypendium zagraniczne). Istnieje opcja, iż będziesz próbować czegoś zupełnie nowego i działać poza strefą swojego komfortu. To świetnie! Takie doświadczenia pomogą Ci się nauczyć, jak dostosowywać się do zmian, pozostawać otwartym/-ą na nowe perspektywy i punkty widzenia, a także efektywnie działać w zmiennych warunkach.

Po czwarte, networking

Programy stypendialne to nie tylko pomoc finansowa. To także poznawanie ludzi. Wszak w programie stypendialnym wezmą udział też inne osoby. Znalazły się tam z podobnych powodów co Ty! Są ambitne, interesujące świata, zdolne i z dużym prawdopodobieństwem mają zbliżone do Ciebie zainteresowania. Dlatego nie warto „odpuszczać sobie” spotkań integracyjnych i innych zjazdów, które coraz częściej towarzyszą programom stypendialnym. Co więcej, na tych samych spotkaniach możesz spotkać też absolwentów programu. Warto z nimi porozmawiać, aby wyciągnąć wnioski z ich doświadczeń. Znają przecież program stypendialny od podszewki. Wiedzą, w jakim momencie życia jesteś i być może będą w stanie zaproponować kilka użytecznych rad. pozostało jedna grupa, z którą dobrze będzie nawiązać kontakt. To mentorzy, przedstawiciele różnych instytucji lub eksperci, z którymi również wielu organizatorów stypendiów proponuje spotkania. Czerp z ich wiedzy pełnymi garściami i pytaj o wszystko – być może otworzą się przed Tobą nowe drzwi?

Po piąte, poczucie skuteczności i pewności siebie

A teraz coś o najważniejszej umiejętności, która może zaważyć na całym Twoim życiu. Zdobyłeś/-aś stypendium dzięki swojej własnej ciężkiej pracy. Udało Ci się przekonać do siebie komisję i pokazać, iż zasługujesz na to, aby w Ciebie zainwestować. Miejsce, w którym się znalazłeś/-aś, to zasługa Twojej ambicji, uporu i umiejętności. Brawo! Tak właśnie buduje się poczucie skuteczności i pewności siebie. Pojęcie poczucia skuteczności ukuł Albert Badura. Oznacza ono, iż człowiek ma poczucie „zdolności do wykonania określonego działania (zadania) w zmiennych lub nowych warunkach, także pod działaniem stresu”. To bardzo cenna kompetencja, dająca siłę, by zmierzyć się z każdym wyzwaniem, które na Ciebie czeka!

Gratulacje, masz nowe 5 umiejętności!

Jeśli myślisz o stypendium, masz szansę nie tylko spełnić swoje marzenia i dostać wsparcie finansowe, ale też rozwinąć różnorodne kompetencje. Potencjalnie może Ci one dać sporą przewagę na rynku pracy. Przede wszystkim jednak zyskasz unikalny wgląd w siebie, lepiej poznasz swoją osobowość, nawiążesz nowe znajomości… Innymi słowy, otworzy się przed Tobą świat!

Chcesz poszukać stypendium dla siebie? Sprawdź naszą wyszukiwarkę, na pewno coś wybierzesz!

  • Jeśli interesuje Cię, czy stypendium daje coś jeszcze ponad 5 umiejętności, które wymieniliśmy powyżej, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Co daje stypendium?
  • A może wahasz się, czy na pewno dobrze wykorzystacie swoją szansę? Zajrzyj do artykułu Jak dobrze wykorzystać stypendium?

Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.

Idź do oryginalnego materiału