Tysiące maturzystów czekają na wyniki z zapartym tchem. Tego dnia wszystko stanie się jasne

6 godzin temu
Już za parę dni, za dni parę, maturzyści dowiedzą się, czy zdali egzamin i będą mogli w końcu zacząć bezstresowe wakacje. Jednak choćby jeżeli powinęła im się noga na egzaminie, mogą to nadrobić na poprawkach. Gdzie sprawdzimy wyniki matury i o której będą opublikowane?


Tegoroczni ósmoklasiści już poznali wyniki swojego egzaminu. Co z maturzystami? Egzamin w terminie głównym mieli w dniach 5-24 maja. Egzaminy pisemne trwały od 5 do 22 maja, a ustne od 9 do 24 maja. Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpili w terminie głównym, mieli dodatkowe egzaminy w dniach 3-17 czerwca.

Wyniki matury 2025 już 8 lipca o 8:30. Gdzie je można sprawdzić?


Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) opublikuje oficjalne wyniki matur 8 lipca (wtorek) o godzinie 8:30. To od nich będzie zależeć, czy absolwenci dostaną się na wymarzone studia i jak potoczy się ich dalsza ścieżka edukacyjna oraz zawodowa. Pocieszający jest fakt, iż w tej chwili można mieć też dobrze płatną pracę i bez matury.

Najlepszym sposobem na zobaczenie swoich wyników jest skorzystanie z dobrze znanej platformy ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika), którą znajdziemy pod adresem ziu.gov.pl.

Aby się zalogować, wystarczy podać swój numer PESEL oraz hasło, które każdy uczeń otrzymał w swojej szkole. jeżeli nie pamiętamy hasła, to jak najszybciej skontaktujmy się z sekretariatem, by wygenerować nowe.

Rano po ogłoszeniu wyników mogą paść serwery, bo wszyscy będą chcieli sprawdzić, czy zdali. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Wyniki nigdzie nie uciekną. Tego samego dnia (8 lipca) w szkołach będą czekały do odbioru papierowe świadectwa dojrzałości.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać i kiedy poprawka matury?


Maturzysta musi spełnić dwa najważniejsze warunki do zdania egzaminu dojrzałości. Po pierwsze, musi uzyskać minimum 30 proc. możliwych do zdobycia punktów z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy) oraz w części ustnej (język polski, język obcy).

Po drugie, musi przystąpić do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W przypadku tego ostatniego nie obowiązuje próg zdawalności – liczy się sam fakt przystąpienia do egzaminu. To akurat było najłatwiejsze do zaliczenia.

Jeśli komuś powinęła się noga na maturze, to ma drugą szansę. Maturzysta, który nie zdał egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego (w części pisemnej lub ustnej), ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

Część pisemna sesji poprawkowej odbędzie się 19 sierpnia, a część ustna 20 sierpnia. Trzeba jednak pamiętać o kluczowym terminie – chęć przystąpienia do poprawki trzeba zgłosić dyrektorowi swojej szkoły do 15 lipca. Wyniki egzaminów poprawkowych zostaną ogłoszone 10 września. Pozwalają zatem na udział w dodatkowej rekrutacji na studia.

Idź do oryginalnego materiału