Matura 2025. Jaki wynik trzeba zdobyć, by dostać się na studia lekarskie? Jest więcej miejsc niż rok temu

4 godzin temu
We wtorek, 8 lipca br. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminów maturalnych. To one zadecydują o szansach w rekrutacji na najbardziej oblegane kierunki. Medycyna od lat znajduje się w ścisłej czołówce.Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, iż tegoroczne egzamin dojrzałości zdało 80 proc. abiturientów. To trochę słabszy wynik w porównaniu do ubiegłego roku (84,1 proc.).
REKLAMA


Wyniki egzaminów maturalnych. To one mają znaczenieTo wyniki z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego decydują o tym, czy matura została zdana, czy nie. Jednak przy rekrutacji na kierunek lekarski liczą się głównie wyniki z egzaminów na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak: biologia, chemia, fizyka lub matematyka. A te przedstawiają się następująco:Biologia (średnia) - 46 proc.Chemia (średnia) - 43 proc.Matematyka (średnia) - 33 proc.Fizyka (średnia) - 52 proc.Średnie wyniki ze wspomnianych przedmiotów są zbliżone lub nieco wyższe w porównaniu do tych z zeszłego roku. To może oznaczać jedno: większą konkurencję w tegorocznej rekrutacji.Medycyna w 2024 roku. Jakie były progi punktowe? Każda z uczelni ma swój własny przelicznik wyników maturalnych. Przykładowo: na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 1 proc. z rozszerzonej matury odpowiada 1 punktowi, a na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach 1 proc. z matury rozszerzonej mnożony jest razy 2.Minimalne progi punktowe pozwalają zorientować się, jakie były wymagania rok temu. Dla przykładu:


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - min. 153/200 pkt.Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - od 143 pkt., w tym 75 pkt. z biologiiWarszawski Uniwersytet Medyczny - aż 213 pkt. (90 z biologii)Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - 143/200 pkt.Gdański Uniwersytet Medyczny - 157 pkt. (91 z biologii), pierwsza lista: 177 pkt.Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - min. 161 pkt. (w filii Wałbrzych: 145 pkt.)Collegium Medicum UJ - 73,67/100 pkt. (średnia), biologia: od 72 do 90 proc.Uniwersytet Medyczny w Lublinie - 240/300 pkt.Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 308/400 pkt.W 2025 roku nabór na studia lekarskie prowadzą już 33 uczelnie. Limit przyjęć wynosi 10 249 osób więcej niż w latach ubiegłych.Rekrutacja 2025. Zainteresowanie wciąż ogromneMimo większej liczby miejsc na kierunki lekarskie konkurencja wciąż jest bardzo wysoka.Do tej pory na kierunek lekarski w jęz. polskim zarejestrowało się 2 159 osób, z tego opłatę wniosło 1 531. Lekarski od lat jest naszym najpopularniejszym kierunkiem. O jedno miejsce ubiega się co roku prawie 20 kandydatów- mówi Ewa Walusiak-Bednarek z sekcji prasowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,a jej słowa cytuje rynekzdrowia.pl.


Do tej pory na kierunek lekarski na Śląskim Uniwersytecie Medycznym zarejestrowało się ponad 3 200 kandydatów, na Uniwersytet Medyczny w Szczecinie ponad 3 100 (limit 250 miejsc). O przyjęcie na Uniwersytet Medyczny w Lublinie stara się ponad 2 500 osób (360 miejsc - ok. 5,3 osoby na miejsce).Rejestracja na studia lekarskie rozpoczęła się już na przełomie maja i czerwca, a większość uczelni umożliwia kandydatom uzupełnienie wyników matury w systemie tylko do 11 lipca.Konkurencja wciąż rośnieWięcej dostępnych miejsc na kierunki lekarskie w 2025 roku wcale nie oznacza mniejszej konkurencji. Zainteresowanie studiowaniem medycyny rośnie, a chętnych nie brakuje. Analizując dane z ubiegłego roku, można przyjąć, iż maturzyści, którzy zdobyli co najmniej 75 - 85 proc. z biologii i drugiego wymaganego przedmiotu mają szanse dostać się na uczelnie medyczne.W przypadku najbardziej prestiżowych uczelni np. w Warszawie czy Krakowie często wymagana są znacznie wyższe wyniki, choćby powyżej 90 proc.


Jak Twoje dziecko zareagowało na wyniki z matur? Masz ochotę podzielić się z nami swoją historią? Napisz na adres: klaudia.kierzkowska@grupagazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału