Wakacje po maturze to dla wielu młodych ludzi czas ważnych życiowych decyzji. Wybór studiów może mieć bowiem wpływ na przyszłą karierę, rozwój oraz bezpieczeństwo finansowe. Stereotyp, iż kierunki humanistyczne nie dają realnych szans na zatrudnienie, wciąż jest żywy. Czas jednak obalić ten niezwykle popularny mit.
REKLAMA
Zobacz wideo AI zagraża artystom? Ekspertka: Ci od "fajnych obrazków" zostaną bez pracy
Czy humaniści są potrzebni? Coraz bardziej zyskują na rynku pracy
Na przestrzeni ostatnich lat rynek pracy diametralnie się zmienił. Bardzo długo istniało przekonanie, iż specjalizacje techniczne i medyczne otwierają drzwi do dobrego wynagrodzenia. Wciąż łatwiej jest znaleźć zatrudnienie w tym obszarze, ale wymagania rosną. - choćby programiści muszą rywalizować ze sobą ostrzej niż kiedykolwiek wcześniej. Liczy się nie tylko doświadczenie, ale także umiejętność pracy z modelami AI czy znajomość nowych języków programowania - powiedziała Alicja Malok z Hays Poland w rozmowie z gowork.pl.
Rośnie za to zapotrzebowanie na tzw. kompetencje miękkie, czyli zarządzanie emocjami, rozwiązywanie konfliktów, zdolność współpracy. Jak w tym wszystkim odnajdują się humaniści? Okazuje się, iż doskonale. Są coraz częściej doceniani za zdolności analityczne i komunikacyjne. - Nie kierunek studiów, ale konkretne umiejętności i postawy decydują dziś o starcie zawodowym. To znaczy, iż filolog, filozof czy socjolog nie są z góry skazani na frustrację i bezrobocie. Wręcz przeciwnie, o ile wykażą się gotowością do nauki, elastycznością i znajomością narzędzi cyfrowych, mogą odnaleźć się w projektach IT, komunikacji, ESG, a choćby Data Science. Świat potrzebuje ludzi, którzy rozumieją kontekst - przyznał Mateusz Żydek z Randstad Polska.
Jakie studia dla humanisty?pexels.com/Pixabay
Jakie studia dla humanisty? Nie jesteś skazana na jeden kierunek
- Humaniści mają większe szanse na rynku pracy, ponieważ mają uniwersalne wykształcenie i mogą pracować w wielu zawodach o charakterze ogólnym. Natomiast osoby z wykształceniem technicznym mają ściśle określony profil zawodowy i przez to mniejsze możliwości dostosowania się do zmian zachodzących na rynku pracy - wyjaśnił dr Kazimierz Sedlak na debacie "Szanse humanistów na rynku pracy". Jest to więc potwierdzenie, iż studia humanistyczne rozwijają kompetencje społeczne, językowe, interpersonalne, czyli te, które są w tej chwili tak bardzo pożądane na rynku pracy. - Kreatywność i wiedza humanistów styka się z kwalifikacjami informatyków, którzy przetwarzają ich pomysły w formę elektroniczną, łatwą do przyswojenia i przeszukania. Najważniejsza jest kooperacja między tymi dwoma światami. Informatycy tworzą narzędzia, a humaniści wypełniają je treścią - dodała dyrektorka ds. personalnych Europy Środkowo-Wschodniej Małgorzata Tłuchowska.
To zdanie podziela dyrektor ds. prawnych Microsoftu Brad Smith oraz Harry Shum, wiceszef działu sztucznej inteligencji w tej firmie. W książce "The Future Computed" przekonują, iż w czasach dynamicznego rozwoju technologii (zwłaszcza AI) humaniści są bardzo potrzebni. Ich zdaniem mieszanka inżynierów oraz absolwentów kierunków humanistycznych to rozwiązanie doskonałe. - W miarę jak komputery będą zachowywać się coraz bardziej jak ludzie, nauki społeczne i humanistyczne zaczną być coraz bardziej istotne. jeżeli sztuczna inteligencja ma służyć ludziom, każdy inżynier będzie musiał zaczerpnąć trochę wiedzy humanistycznej i każdy humanista przekonać się do nauk ścisłych - cytuje mężczyzn portal businessinsider.com.pl.
Osoba, która chce iść na studia humanistyczne, nie jest skazana na jedną ścieżkę. Otwiera się przed nią szeroka gama kierunków. Są to: filologie (np. polska, angielska, germańska), historia, filozofia, kulturoznawstwo, socjologia, psychologia, pedagogika oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Jak najbardziej mogą to być też kierunki związane z nowymi mediami i e-biznesem, np. mediaworking. Warto również rozważyć prawo, administrację czy bezpieczeństwo wewnętrzne, bo mogą być dobrym uzupełnieniem wyżej wspomnianych "umiejętności miękkich".
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.