Na terenie Wielkopolski zidentyfikowano tajemnicze ziemne nasypy, które 5,5 tys. lat temu służyły jako monumentalne grobowce. Megality zostały wzniesione przez jeden z najstarszych ludów osiadłych na ziemiach dzisiejszej Polski. Jak informują archeolodzy związani z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, to dopiero drugie takie odkrycie w województwie.
Tajemnicze megality odkryte w Wielkopolsce. Liczą ponad 5 tysięcy lat
Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego odsłonili ziemne nasypy, które według analizy archeologicznej powstały ponad 5,5 tys. lat temu - poinformowała organizacja za pośrednictwem Faceboka. Do niezwykłego odkrycia doszło na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego obok miejscowości Wyskoć (gm. Kościan).
"Polskie piramidy". Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce
Odsłonięte megality pełniły niegdyś funkcję zbiorowych mogił i miejsca, przy którym ludzie gromadzili się w celu odprawiania rytuałów. Dziś znane są jako grobowce kujawskie lub - bardziej potocznie - "polskie piramidy". Z ustaleń badaczy wynika, iż za ich powstanie odpowiadali przedstawiciele kultury pucharów lejkowatych - jednego z najstarszych plemion zamieszkujących dzisiejsze tereny Polski.
Megality mają formę długich, ale niskich nasypów ziemnych. Niektóre z nich osiągają długość kilkudziesięciu metrów i są nazywane "łożami olbrzymów".
ZOBACZ: Otworzyli niezwykłą kapsułę czasu. W środku był samochód
- Jest to do tej pory drugie tego typu zgrupowanie przebadane na terenie Wielkopolski - podkreślają archeolodzy związani z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po weryfikacji dwóch obiektów - i wykopaliskach jednego z nich - naukowcy potwierdzają, iż imponująca konstrukcja liczy ponad 5 tys. lat. Kolejne prace wykopaliskowe realizowane są w ramach obozu terenowego organizowanego przez Wydział Archeologiczny UAM. Grupa złożona z naukowców i studentów uniwersytetu - przy wsparciu pracowników parku - będzie pochylała się nad tajemniczością megalitów do piątku, 11 lipca.
Megality w Wielkopolsce na razie niedostępne dla turystów
Znalezisko należy dokładnie udokumentować, co pozwoli na prowadzenie dalszych badań w przyszłości. Odkrycie stanowi element skomplikowanej układanki, której skompletowanie umożliwi zrozumienie kultury i środowiska, w jakim wznoszono grobowce.
Jak tłumaczą przedstawiciele zespołu badawczego, odkrycie "polskich piramid" stanowi niebywałą wartość dla nauki, ale też popularyzacji wiedzy na temat dziejów regionu. Dziedzictwo neolitu - jak to nazywają - idealnie obrazuje, ile jeszcze tajemnic zostało do okrycia. Jednak z każdym krokiem naukowcy coraz wyraźniej widzą obraz życia pierwszych społeczności rolniczych dzisiejszej Wielkopolski.
ZOBACZ: Poszedł na ryby, a złowił miecz ze średniowiecza. "Patrzę: coś leży metalowego"
Miejsce pozostaje na ten moment niedostępne dla osób spoza kręgu badawczego. Dopiero po zakończeniu prac wykopaliskowych zostanie podjęta decyzja, czy może zostać udostępnione dla zwiedzających.
