W sieci przemocy (Dr Michał Krawczak)

amu.edu.pl 1 dzień temu

Doktor Michał Krawczak od lutego jest dyrektorem Humanities/Art/Technology Research Center, które w 2011 r. zakładał razem z prof. UAM Agnieszką Jelewską. Od lat też prowadzi badania nad różnymi formami przemocy, które pojawiają się w interakcji z mediami. Razem z zespołem stara się odpowiedzieć na pytanie, czy i w jaki sposób media mogą także przeciwdziałać przemocy.

Z danych WHO wynika, iż Polska jest w tej chwili w niechlubnej czołówce europejskiej cyberprzemocy wśród osób nastoletnich, a najbardziej narażone na nią są osoby trzynastoletnie. Doświadcza cyberprzemocy 25 proc. chłopców i 28 proc. dziewcząt. Przemoc w sieci nabrała niebywałego przyspieszenia w okresie pandemii i nie jest to przypadkowe.

- Nasze badania związane z identyfikowaniem różnych form przemocy w mediach ewoluują już od kilku lat. Rzeczywiście pandemia stała się swoistym akceleratorem dla różnych nowych form przemocy w sieci, ale jest to bardziej długofalowy i wieloaspektowy proces. Od zeszłego roku w ramach działalności HAT Research Center oraz Katedry Teatru i Sztuki Mediów współpracujemy z kilkoma szkołami i poznańskim Kuratorium Oświaty - mówi dr Krawczak. - Dzięki tej współpracy udało się utworzyć pilotażowy program laboratoryjno-warsztatowy dla grupy nauczycieli z trzech szkół: w Przeźmierowie, Lusowie i Poznaniu.

Dlaczego badacze wybrali szkoły podstawowe?

- Jednym z powodów jest dyskusja nad wiekiem tzw. dojrzałości cyfrowej. Wiąże się ona z kompetencjami, które umożliwiają odpowiedzialne posługiwanie się mediami sieciowymi - uważa dr Michał Krawczak. - W żadnych mediach społecznościowych dzieci poniżej 13. r.ż. nie mogą posiadać konta. Takie zapisy znajdują się w regulaminach poszczególnych platform, których najczęściej nie czytamy. Oczywiście nie ma sztywnej granicy, ale przyjmuje się, iż "dojrzałość cyfrową" nabywa się pomiędzy 13. a 16. rokiem życia. Francja postuluje, by w UE ten próg wynosił 15 lat, ale już w Australii wynosi 16 lat. Oba te kraje we własnym zakresie wprowadzają mechanizmy, które mają umożliwić weryfikację wieku w sieci. Zakładanie konta na portalu społecznościowym nie może wiązać się wyłącznie z zadeklarowaniem spełnienia kryterium wieku - dlatego testowane są rozwiązania oparte na narzędziach administracji cyfrowej, działające podobnie jak na przykład polski profil zaufany - wyjaśnia.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Dr Michał Krawczak. W sieci przemocy

Idź do oryginalnego materiału