Uczniowie z Czwórki w adwentowym Wrocławiu. Relacja z trzeciego – ostatniego dnia wycieczki

23 godzin temu

W dniach 16 – 18 grudnia br. grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. Do uczniów Czwórki dołączyli uczniowie ze szkół z Potulic i Lisewa Kościelnego.
Trzeciego i zarazem ostatniego dzień wycieczki uczniowie zwiedzili Ostrów Tumski, „Kolejkowo” oraz Panoramę Racławicką.
Na Ostrowie Tumskim we wczesnym średniowieczu zaczęło się kształtować miasto. Wśród zabytków Ostrowa Tumskiego dominuje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela. Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Dzisiaj świątynia pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. We wnętrzu katedry znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, zwany też Matki Bożej Sobieskich.
Obraz jest darem papieża Klemensa XI dla syna Jana III Sobieskiego Aleksandra jako podziękowanie za odsiecz wiedeńską. Po śmierci królewicza Aleksandra obraz trafił do brata Jakuba, panującego w Oławie, a następnie do hrabiego Michaela von Althan z Międzylesia, gdzie przez długi czas znajdował się w miejscowym kościele. W 1951 roku decycją władz kościelnych został przeniesiony do katedry wrocławskiej. Św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Wrocławia 31 maja 1997 r. nadał wizerunkowi tytuł Mater Adorans – Matka Adorująca – i ozdobił go koroną.
Wiele emocji dostarczył pobyt w „Kolejkowie”. Na 900 metrach kwadratowych ekspozycji artyści odwzorowali najdokładniej, jak się dało rzeczywistość i przedstawili życie mieszkańców w otoczeniu budowli nie tylko Wrocławia, ale również z terenu Dolnego Śląska. Dodatkowo w okresie przedświątecznym było można podziwiać „Piernikowe miasto”.
Ostatnim punktem programu wycieczki była Panorama Racławicka. Dzieło lwowskich malarzy – Jana Styki i Wojciecha Kossaka ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów i przedstawia zwycięską bitwę Polaków pod dowództwem Tadeusza Kościuszki z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Po remoncie rotundy i renowacji obrazu, dzieło można ponownie oglądać od 27 lipca 2021 r. Co roku Panorama Racławicka przyciąga tysiące gości. Wśród odwiedzających byli m.in. papież Jan Paweł II i królowa Holandii Beatrycze.
Czas wolny upłynął nam na jarmarku bożonarodzeniowym na wrocławskim rynku.
Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Kwaśniewska i Brygida Majewska.
Odsłona przedwakacyjna wycieczki do Wrocławia zaplanowana jest w dniach 16 – 18 czerwca 2025r.
Wtedy uczniowie odwiedzą m.in. Muzeum Pana Tadeusza, ZOO z Afrykanarium, Halę Stulecia, liczne ogrody i parki oraz zabytki wrocławskiej starówki.

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski

Idź do oryginalnego materiału