W środę 23 kwietnia o godz. 18.00 w Koneckim Centrum Kultury odbędzie się prelekcja pt. „6 cmentarzy w Końskich”, organizowana przez twórczynie projektu „Baby z prowincji”. Spotkanie będzie okazją do poznania historii sześciu najważniejszych cmentarzy w Końskich – ich przeszłości, symboliki oraz znaczenia dla lokalnej społeczności.
Prelekcja ma charakter bezpłatny i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych historią regionu, kulturą pamięci oraz lokalnym dziedzictwem. Projekt “Baby z prowincji” znany jest z inicjatyw oddolnych, które przybliżają mieszkańcom małych miejscowości ich własną historię i tożsamość.
Spotkanie poprowadzą:
Rita Miernik – Absolwentka prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach socjologia i bioetyka. Współzałożycielka Centrum Tożsamości i Dziedzictwa Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Autorka projektu historyczno-społecznego „Smutne Synagogi”. W Końskich prowadzi spacery edukacyjne „Śladami Żydów koneckich”. Współautorka książki „Nie obraź się, ale”. Oprócz badania historii polskich Żydów, naukowo zajmuje się badaniem dziedzictwa industrialnego Stąporkowa i Końskich. Współautorka projektu „Baby z prowincji”.
Wiktoria Bednarska – studentka archeologii w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Współautorka projektu „Baby z prowincji”. Aktywnie uczestniczy w projektach Bronioznawczego Koła Naukowego Studentów Archeologii UŁ „Szare Banderia” oraz Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Pradziejowej „Bifas”. Jej zainteresowania koncentrują się szczególnie na popularyzacji archeologii, a także archeologii sądowej.