Wielomiesięczne negocjacje znalazły swój finał w Poznaniu. W Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczystość podpisania Memorandum of Understanding (MoU) pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Federalnego Departamentu Gospodarki, Edukacji i Badań Naukowych Konfederacji Szwajcarskiej. Porozumienie to efekt prac prowadzonych w ostatnich miesiącach przez zespoły ekspertów z obu państw i krok otwierający nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich w obszarze szkolnictwa wyższego, badań naukowych oraz innowacji.
Podpisane 15 maja 2025 r. Memorandum ma na celu zacieśnienie współpracy strategicznej pomiędzy Polską i Szwajcarią w zakresie wspierania doskonałości naukowej, bezpieczeństwa badań oraz wzmacniania wpływu nauki i innowacji na rozwój społeczno-gospodarczy. Dokument podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy opartej na wysokich standardach oraz wspólne zaangażowanie partnerów w realizację celów Agendy 2030 ONZ, w szczególności w zakresie zrównoważonego rozwoju, równości szans i cyfryzacji. Porozumienie sygnowali w UAM Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek oraz Wiceprezydent Konfederacji Szwajcarskiej, Radca Federalny Guy Parmelin
- Szwajcaria jest dla Polski jednym z kluczowych partnerów w obszarze szkolnictwa wyższego, badań naukowych i innowacji. Wpływ na to mają historycznie dobre relacje, a przede wszystkim bardzo dobra kooperacja polskich i szwajcarskich szkół wyższych, instytutów naukowych i innych jednostek aktywnych w obszarze nauki, badań naukowych i innowacji - podkreślił minister Marcin Kulasek. Minister dodał, iż nawiązywana kooperacja wzmocni doskonałość badawczą i zdolności innowacyjne polskich organizacji badawczych, uniwersytetów i przedsiębiorstw - także małych i średnich przedsiębiorstw jako motorów innowacji i tworzenia miejsc pracy.
Przewidziane w Memorandum wspólne przedsięwzięcia obejmują szeroki wachlarz działań, m.in. realizację wspólnych projektów badawczych, organizację konferencji, warsztatów i seminariów, wymianę informacji, dobrych praktyk oraz inicjatyw politycznych. Zakłada także doskonalszą mobilność naukowców, studentów i ekspertów. Strony porozumienia zadeklarowały również gotowość do wspólnego korzystania z infrastruktury badawczej oraz rozwoju partnerstw projektowych w ramach międzynarodowych programów, takich jak programy ramowe UE.
Szczególny nacisk położono na rozwój współpracy w obszarach nauk inżynieryjnych, infrastruktury badawczej, nauk kwantowych i technologii kosmicznych, nowych technologii (sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy), zrównoważonego rozwoju, energetyki i klimatu, nauk o zdrowiu, a także nauk humanistycznych i społecznych. Tematyka ta może być odpowiednio rozszerzana w zależności od potrzeb i priorytetów obu krajów.
- To prawdziwa przyjemność być tutaj, w pięknym Poznaniu, i być świadkiem wzmacniania naszych dwustronnych relacji. Polska jest dla Szwajcarii partnerem szczególnym, partnerem o ogromnym potencjale. Podpisane właśnie Memorandum of Understanding podkreśla zaangażowanie Szwajcarii w dalsze wzmacnianie naszych relacji. Dokument obejmuje wspólne działania w takich obszarach jak nauka o materiałach, technologie przełomowe, kosmos, nauki przyrodnicze i zdrowie, a także nauki humanistyczne i społeczne - powiedział Guy Parmelin. Radca Federalny pogratulował również polskiej prezydencji w Radzie UE, zaznaczając, iż ta nadała kwestiom takim jak badania naukowe i innowacje na rzecz konkurencyjności najwyższy priorytet.
Fot. Przemysław Stanula