W 2025 roku pisemne egzaminy maturalne są zaplanowane od 5 do 22 maja. Przedmioty obowiązkowe obejmują trzy dziedziny: język polski, matematykę oraz język obcy. Wszyscy uczniowie zdają egzamin na poziomie podstawowym, a opcja rozszerzona przeznaczona jest dla chętnych. Czego unikać na maturze, aby zwiększyć liczbę punktów? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Piotr Głowacki wspomina mature?. "Na ostatnia? chwile? kawa, całonocne zakuwanie"
Jakie są najczęstsze błędy na maturze z języka polskiego? Uważaj, bo tutaj możesz zgubić punkty
Egzamin z języka polskiego pozornie wydaje się prosty, jednak czasem mała pomyłka sprawia, iż można zgubić cenne punkty. Czego się wystrzegać? Pamiętaj, iż w przypadku tego testu niezwykle ważne jest czytanie ze zrozumieniem. Przykładowo, jeżeli w poleceniu proszą o napisanie streszczenia, nie pisz interpretacji, ponieważ oba teksty mocno się od siebie różnią.
Matura (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Jakich jeszcze błędów unikać? Jak podaje dziennikbaltycki.pl, niektóre z pomyłek, jakie popełniają maturzyści, są nagminne.
Odbieganie od tematu sprawi, iż możesz być kilka punktów w plecy. Dokładnie wczytaj się w treść zadania i nie lej wody, a udzielaj konkretnych odpowiedzi.
Brak tezy w wypracowaniu.
Słaba argumentacja w zadaniach otwartych.
Pomijanie uzasadnień odpowiedzi, mimo iż zadanie tego wymaga.
Błędy kardynalne jak np. pomylenie bohaterów, autora książki lub faktów z lektury.
Najczęstsze błędy na maturze z matematyki. Zapominanie o minusach to dopiero początek
Królowa nauk każdego roku sieje postrach wśród uczniów, ale niektóre błędy są wynikiem nieuważnego czytania treści polecenia lub niesprawdzania obliczeń.
Gubienie minusów to jedna z najpowszechniejszych pomyłek. Pamiętaj, by dokładnie przeanalizować równanie i sprawdzać, czy wynik ma logiczne wyjaśnienie.
Nierozwiązywanie zadań do końca w poleceniach otwartych sprawia, iż odbierasz sobie możliwość zdobycia choćby jednego punktu np. za napisanie wzoru.
Nierozróżnianie procentów od punktów procentowych.
Pomylenie jednostek miary. Pamiętaj, iż w treści zadania mogą być inne te, które masz podać w odpowiedzi.
Czy egzaminy maturalne mają sens? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.