Mówisz do księdza "proszę pana"? Językoznawczyni stawia sprawę jasno. Zasady nie tylko dla ateistów

20 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl


Każdy wierzący wie, jak powinno się zwracać do duchownego. W zakłopotaniu mogą być jednak osoby innych wyznań. Czy do księdza można mówić "proszę pana"? Ekspertka rozwiewa wątpliwości.
Etykieta może być zarówno formalnie określona i zapisana, jak i nieformalna, przekazywana ustnie. Dotyczy różnych obszarów naszego życia. Istnieje wiele zwrotów grzecznościowych, które wierzący zgodnie z kościelnymi normami używają w stosunku do księdza. Jest to m.in. "proszę księdza", "szczęść Boże" lub "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Dla wielu to oczywiste i naturalne. Sprawa jednak komplikuje się w przypadku np. ateistów.


REKLAMA


Zobacz wideo Tomek Włosok "Zastanawiałem się, czy będzie na ten przysłowiowy chleb" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy do księdza można mówić "proszę pana"? Ekspertka od etykiety rozwiewa wątpliwości
Czasami zdarza się, iż spotykamy księdza poza murami kościoła. W takim przypadku zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy zwrócić się do kapłana, aby nie popełnić niechcianej wpadki. Co zrobić, aby postępować zgodnie z etykietą? Odpowiedź na to pytanie udzieliła dr hab. Katarzyna Kłosińska, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Rady Języka Polskiego.


Do księdza zwyczajowo zwracamy się "proszę księdza" i na użycie tej formy nie ma wpływu wyznanie (lub bezwyznaniowość) osoby mówiącej. Tytułowanie księdza panem uchodzi za niegrzeczne i może być odebrane jako sygnał, iż nie uznaje się statusu danego mężczyzny jako osoby duchownej.


Zainteresuje cię też: Żaden odplamiacz. Dodaj dwie łyżeczki do proszku na pranie. Wszystko zejdzie co do plamki


Jak przywitać się z zakonnicą? Zasady savoir-vivre'u
Kolejną zagwozdkę dla wielu osób może stanowić spotkanie oraz sposób przywitania z siostrą zakonną. Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku księży, więc zwrot "proszę pani" nie będzie odpowiedni. Na stronie savoir-vivre.com.pl czytamy:


Gdy spotkamy księdza diecezjalnego, kapłana-zakonnika powinniśmy też zawsze pamiętać o tym, by zwracać się do niego w sposób adekwatny. W żadnej sytuacji nie możemy powiedzieć do niego "proszę pana" (czy do zakonnicy "proszę pani"). Wydawałoby się to oczywiste. Jednak nie dla wszystkich osób, jak pokazuje praktykac, jest to oczywiste.


Warto pamiętać, iż w jednym i drugim przypadku jest to jedynie sugestia. jeżeli ktoś nie chce tytułować, nie musi, ale należy mieć świadomość, iż może to zostać uznane za niegrzeczne. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału