W drugi dzień świąt w kościołach Archidiecezji Krakowskiej odczytywany jest list abp. Marka Jędraszewskiego. Hierarcha odwołał się do wspomnienia św. Szczepana, zwracając uwagę, iż „od samych początków Kościoła dawanie świadectwa o Zwycięskim Chrystusie często łączyło się z koniecznością przyjęcia cierpienia, a choćby poniesienia męczeństwa”.
Jako współczesne wyzwanie narodu i Kościoła wskazał rozwijanie edukacji katolickiej.
Religia w szkole. Abp Marek Jędraszewski krytykuje rząd
Abp Marek Jędraszewski zaznaczył przy tym, iż „tym większym zadaniem, stojącym zwłaszcza przed rodzicami, jest zatroskanie o adekwatne nauczanie i wychowanie ich potomstwa”. Według duszpasterza „konieczna jest zatem solidarna postawa czujności i sprzeciwu„.
Od roku szkolnego 2025/2026 do szkół ma być wprowadzony przedmiot edukacja zdrowotna – ma być obowiązkowy. Z projektu MEN wynika, iż – w zależności od wieku – edukacja zdrowotna będzie dotyczyła m.in. tego, czym są ruchy antyszczepionkowe i jak rozpoznać dezinformację o szczepieniach, jakie są metody antykoncepcji, czym różni się naprotechnologia od in vitro i jakie są zagrożenia, związane z różnymi aspektami seksualności.
Według Konferencji Episkopatu Polski (KEP), przygotowywany przez resort edukacji przedmiot jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. Minister edukacji Barbara Nowacka podkreśla, iż edukacja zdrowotna nie tylko nie stoi w sprzeczności z zapisami Konstytucji, ale jest to przedmiot „szalenie potrzebny polskiej młodzieży„, „na którym młodzież dowie się o swoim zdrowiu psychicznym, fizycznym, o profilaktyce, o potrzebie badań”.
List abp. Marka Jędraszewskiego. „Przyszłość naszej Ojczyzny”
W liście do wiernych abp Marek Jędraszewski wskazywał również na konieczność wspierania i rozwoju istniejących już katolickich placówek edukacyjnych. Według abp. Jędraszewskiego „potrzeby odnoszące się do adekwatnego kształcenia i wychowywania młodego pokolenia Polaków w duchu katolickim są tak wielkie, iż skłaniają do tworzenia – w miarę możliwości – nowych tego typu instytucji”.
Wskazywał, iż chodzi „o przyszłość naszej Ojczyzny – i Kościoła w naszej Ojczyźnie, a te sprawy muszą być przecież dla nas wszystkich najważniejsze„. Według przywołanych przez niego danych w tej chwili wśród katolickich ośrodków w Archidiecezji działają 53 przedszkola, 27 szkół podstawowych, 13 szkół średnich i dwa uniwersytety.
„Gwarantujemy, iż w szkołach tych nadrzędna pozostanie reguła pierwszeństwa rodziców i opiekunów prawnych do decydowania o własnych dzieciach” – napisał arcypasterz. Zwrócił się także z prośbą o wsparcie w czasie tacy mszalnej ich działalności.
Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Ekspertka: Telefon może ukraść nam święta/Polsat News/Polsat News