Maturalne wypracowanie z historii - co pisać, i jak pisać, by zdobyć maksimum punktów?

12 godzin temu
Uczniowie, którzy przystępują do matury, muszą wiedzieć, jak napisać wypracowanie z historii, ponieważ to zadanie znajduje się na egzaminie. Warto zatem dobrze się przygotować i wiedzieć, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.Przygotowania do egzaminu maturalnego z historii warto zacząć już dużo wcześniej, przede wszystkim z uwagi na szeroki zakres materiału. Wypracowanie jest obowiązkowym elementem na maturze rozszerzonej i można uzyskać za nie największą ilość punktów. Dlatego warto wiedzieć, jak zabrać się do pisania, aby wypowiedź była oceniona jak najlepiej.
REKLAMA


Zobacz wideo


Luna wspomina swoją maturę. Z jednego przedmiotu miała 100 proc.


Wypracowanie z historii - przykład konstrukcji wypowiedzi Każdy, kto posługuje się rozbudowanymi formami wypowiedzi, powinien zadbać o to, aby tekst był uporządkowany i przemyślany. Ta sama zasada obowiązuje, jeżeli chcemy napisać wypracowanie z historii. Przykład dobrze napisanego wypracowania to taki, gdzie widać wyraźny podział na:wstęprozwinięcie zakończenieTo klasyczny podział każdej dłuższej formy wypowiedzi, nie tylko z historii, ale także z języka polskiego. Przemyślana konstrukcja tekstu jest nie tylko potwierdzeniem umiejętności ucznia, ale także pozwala lepiej zrozumieć przekaz i pokazać związki przyczynowo-skutkowe omawianych wydarzeń. Wypracowanie historia - co powinno pojawić się we wstępie? Mając świadomość, jak bardzo istotny jest układ wypowiedzi, pora dowiedzieć się, jak napisać dobre wypracowanie. Historia rządzi się pod tym kątem swoimi prawami, choć ogólna zasada jest taka sama, jak na polskim. We wstępie należy wprowadzić czytelnika w kontekst wydarzeń. Określamy tu ramy czasowe, a także cel naszej wypowiedzi. Warto postawić tezę, której będziemy później bronić. Z tej części można wysunąć wniosek, czy uczeń dobrze zrozumiał polecenie. Zobacz też: "Odyseja" - streszczenie, bohaterowie, akcja i plan wydarzeń. Wszystko, co ważne w jednym miejscu


Jak napisać wypracowanie maturalne? Rozwinięcie to najważniejsza część jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak napisać wypracowanie maturalne, aby było wysoko ocenione, to odpowiedź jest prosta - musisz skoncentrować się na rozwinięciu. Jest to najistotniejsza i najdłuższa część wypowiedzi:w rozwinięciu należy szczegółowo opisywać omawiane zagadnienie;warto zadbać o to, aby wypowiedź tworzyła spójną całość, a każdy argument był przedstawiony w oddzielnym akapicie;należy płynnie przechodzić między treścią poszczególnych akapitów, łącząc je w logiczną całość;trzeba przeanalizować i opisać wydarzenia, a nie przedstawiać tylko suche fakty;należy skonstruować swoją wypowiedź w ten sposób, aby potwierdzić zrozumienie przyczyn i skutków danych działań;warto przedstawić wydarzenia z różnych perspektyw, co pozwoli na rozszerzenie kontekstu;w wypowiedzi należy zachować obiektywizm;język wypowiedzi powinien być prosty i zrozumiały;trzeba też unikać ogólników i powtórzeń, które obniżają jakość wypowiedzi. Wypracowanie z historii - zakończenie. Jak napisać?Zakończenie to ostatnia część wypracowania, czy to z historii, czy z języka polskiego. Jest to fragment wypowiedzi, w którym należy zwięźle podsumować argumenty i wyciągnąć z nich wnioski. Można pokusić się także o przedstawienie szerszej perspektywy, jednak należy unikać przedstawiania nowych argumentów lub zbytniego zbaczania z tematu. Przystępujesz w tym roku do matury? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału