Krakowscy naukowcy zapisali się w historii

7 godzin temu

Astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego dostrzegli kometę muskającą Słońce w ciągu dnia.

We wtorek, 14 stycznia, astronomowie Mikołaj Sabat i dr Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali wyjątkowej obserwacji komety C/2024 G3 (ATLAS). Dzięki 35-centymetrowemu teleskopowi Maksutova udało im się dostrzec ją w ciągu dnia, mimo iż znajdowała się zaledwie 5 stopni od Słońca – niezwykle trudna do obserwacji pozycja. Kometa miała wyraźną głowę i krótki warkocz.

C/2024 G3 (ATLAS) należy do grupy komet muskających Słońce, zbliżających się do naszej gwiazdy na minimalne odległości. W poniedziałek, 13 stycznia, osiągnęła peryhelium, znajdując się ponad 10 razy bliżej Słońca niż Ziemia. To rzadkie wydarzenie – kometa powróciła w okolice Słońca po raz pierwszy od 160 tysięcy lat. W ekstremalnym cieple uwalnia nie tylko pył i gazy, ale także opary metali, takich jak żelazo.

Obserwowanie komet w ciągu dnia to wyjątkowe wyzwanie wymagające dużej jasności obiektu, zaawansowanego sprzętu i doświadczenia. Takie obserwacje nie są możliwe dla amatorów ze względu na ryzyko uszkodzenia wzroku przy pracy w pobliżu Słońca. Tego samego dnia dr Piotr Guzik z UJ zaobserwował kometę z innego teleskopu w Niżnej Łące na Podkarpaciu.

Choć w nadchodzących dniach kometa osłabnie i przestanie być widoczna w ciągu dnia, stanie się ozdobą wieczornego nieba – choć wyłącznie dla obserwatorów z półkuli południowej.

Idź do oryginalnego materiału