Jakiego koloru jest olo? Naukowcy odkryli niewidzianą wcześniej barwę

4 godzin temu
Olo - taką nazwę badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Akademii Medycznej w Seattle nadali nowemu kolorowi, który odkryli. To efekt eksperymentu, w którym naukowcy wystrzelili impulsy laserowe w oczy.
Odkrycie nowego koloru: Badacze z dwóch amerykańskich uczelni ogłosili, iż odkryli niewidziany do tej pory przez żadnego człowieka kolor. Uczestnicy badania stwierdzili, iż po tym, jak do ich oka skierowano wiązkę laserową, zobaczyli niebiesko-zielony kolor. Naukowcy nazwali go "olo". Część badaczy jednak ostrożnie zaznaczyła, iż istnienie nowego koloru należy zostawić "otwarte na dyskusję" i odkrycie jest sprawą "interpretacji".


REKLAMA


Opinia współautora odkrycia opublikowanego w czasopiśmie "Science Advances": Prof. Ren Ng z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który poddał się eksperymentowi, określił je jako "niezwykłe". W programie BBC Radio 4 Today powiedział, iż olo jest "bardziej nasycone niż jakikolwiek kolor, który można zobaczyć w prawdziwym świecie". - Powiedzmy, iż idziesz przez całe życie i widzisz tylko róż, baby pink, pastelowy róż. A potem pewnego dnia idziesz do biura i ktoś ma na sobie koszulę, która jest najbardziej intensywnym jasnoróżowym, jaki kiedykolwiek widziałeś, i mówią, iż to nowy kolor, a my nazywamy go czerwonym - tłumaczył.


Zobacz wideo Trump chce, by wyborcy udowadniali, iż są obywatelami USA


Eksperyment naukowców z Zachodniego Wybrzeża USA: Badacze z Kalifornii i Seattle poinformowali o wprowadzeniu nowej zasady wyświetlania kolorów. Nazwali ją Oz - optyczna stymulacja pojedynczych komórek fotoreceptorów na siatkówce. Ma to bezpośrednio kontrolować ich poziom aktywacji. W badaniu naukowcy skierowali wiązkę laserową w źrenicę jednego oka każdego z pięciorga uczestników. W tej grupie było troje naukowców - współautorów publikacji w "Science Advances". Siatkówka zawiera czopki, które są komórkami odpowiedzialnymi za postrzeganie kolorów - S, M, L. Badacze zaznaczyli, iż "wiązka laserowa miała pobudzić tylko jedną grupę czopków, podczas gdy w 'normalnym widzeniu' pracują dwie lub trzy grupy".


Odpowiedź na głosy powątpiewania: Prof. Ng przyznał, iż olo jest "z pewnością bardzo technicznie trudne" do zobaczenia. Zespół naukowców z Kalifornii i Seattle ma zbadać, co efekty ich eksperymentu mogą oznaczać dla osób z tzw. ślepotą barw, które mają trudności z rozróżnieniem niektórych kolorów.
Czytaj również: "Kosmiczne turystki oderwały się od ziemi. I od rzeczywistości. To zabawa dla bogatych, nie feminizm".Źródła: BBC, Science Advances
Idź do oryginalnego materiału