Ferie 2025/26 z dużymi zmianami. Będą trwały krócej. "Rotacja pozostaje zachowana" [TERMINY]

12 godzin temu
Przyszłoroczne ferie zimowe czekają duże zmiany. Zimowa przerwa będzie podzielona już tylko na trzy tury, a nie tak, jak było dotychczas, czyli cztery. Czy będzie to z korzyścią dla uczniów? O tym przekonamy się za jakiś czas, jednak tu warto zaznaczyć, iż najważniejsza zasada została zachowana.
Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Rok szkolny 2025/2025 czeka dużo nowości, a jedną z nich będzie zimowa przerwa od nauki. Mowa oczywiście o feriach, które jak podaje MEN w opublikowanym przez siebie harmonogramie - będą krótsze. Oczywiście przez cały czas zachowano dwutygodniowe wolne dla uczniów, jednak z czterech tur wypoczynku, pozostały już tylko trzy.


REKLAMA


Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach


Harmonogram ferii zimowych 2025/2026
Ferie zimowe będą w trzech, a nie jak dotąd w czterech terminach - wynika z kalendarza roku szkolnego 2025/2026 opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Będą one odbywać się w następujących terminach:


od 19 stycznia do 1 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego;
od 2 do 15 lutego - z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego;
od 16 lutego do 1 marca - z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego.


Resort edukacji podając nowy harmonogram zimowej przerwy od nauki, zaznaczył, iż jedna z najważniejszych zasad została zachowana. Mowa oczywiście o rotacji województw. "W kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd." - czytamy na stronie resortu nauki.


Zmiany w terminach ferii? To na wniosek rodziców
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, iż zmiany w nowych zasadach podziału terminów ferii zimowych, wynikają z licznych wniosków rodziców i parlamentarzystów, a także analiz liczby uczniów w poszczególnych województwach. Resort podkreśla, iż celem tych modyfikacji jest lepsze dostosowanie terminów do potrzeb rodzin oraz sektora turystycznego.
"W związku z powtarzającymi się od kilku lat prośbami i wnioskami obywateli, a także wystąpieniami parlamentarzystów Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycję nowych grup województw, w których uczniowie będą mieli ferie w tym samym terminie" - przekazało MEN. Czy nowy podział się sprawdzi? O tym przekonamy się niebawem.
Idź do oryginalnego materiału