Fantastyczny sukces Fantastycznego UAM

amu.edu.pl 1 tydzień temu

Fantastyczny UAM, inicjatywa promująca naukę przez pryzmat fantastyki, został uhonorowany nagrodą Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom" 2025 w kategorii "popularyzacja nauki"!

To wyróżnienie jest docenieniem pracy zespołu, który od 2022 roku z sukcesem łączy naukę z pasją do popkultury, książek, gier i fantastyki. Projekt został stworzony przez dr. Mateusza Frankiewicza z Biblioteki Collegium Historicum UAM i dr. Jakuba Wojtczaka z Wydziału Historii UAM oraz opiekunów naukowych, prof. Macieja Michalskiego i prof. Józefa Dobosza z Wydziału Historii UAM.

- Fantastyczny UAM powstał w 2022 roku jako projekt, który miał zająć się promocją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tylko na Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Od tego czasu jednak braliśmy udział już w wielu innych wydarzeniach kulturalnych, gdzie promujemy naukę i pokazujemy, iż pracę na uczelni i studia można połączyć ze swoimi pasjami. Rozrastamy się i nie zmniejszamy tempa, jeszcze o nas usłyszycie - opowiadają koordynatorzy Fantastycznego UAM.

UAM nie zabraknie także w tym roku na czerwcowym festiwalu Pyrkon. Tym razem działania Fantastycznego UAM skupią się na odkrywaniu mitologii i wierzeń Słowian, a także słowiańskich inspiracji w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon - wszystko to z okazji 1000-lecia pierwszej koronacji królewskiej w Polsce.

Miłośnicy gier planszowych będą mogli spróbować sił w starożytnych grach takich jak Go, Hnefatafl, Senet czy Royal Game of Ur, a w Strefie Naukowej czekać będą:

    "Naukowczyni tłumaczy fantastykę" - Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, prowadzenie: prof. Maciej Michalski,
    Panel "Promocja Nauki przez Fantastykę" - dr Mateusz Frankiewicz i dr Jakub Wojtczak,
    "Dialog historyków z Tolkienem" - Igor Kraszewski, Maciej Michalski i prof. Józef Dobosz,
    Prelekcja "Wojna i pokój wśród gwiazd. Konflikty zbrojne w kinie science-fiction" - dr Rafał Wiśniewski,
    Warsztaty z budownictwa drewnianego - budowa domu zrębowego o wymiarach 3×3 m.

PRom, czyli Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich, to ogólnopolskie zrzeszenie specjalistek i specjalistów zajmujących się komunikacją, promocją i wizerunkiem uczelni wyższych. To miejsce dla rzeczników prasowych, osób z działów promocji, marketingu, komunikacji, ale też naukowców i naukowczyń aktywnie popularyzujących naukę. Od samego początku projekt czynnie wspiera Centrum Marketingu UAM.

Idź do oryginalnego materiału