Uczniowie, którzy właśnie rozpoczęli swoją przerwę świąteczną, zastanawiają się, czy po powrocie do szkoły, będą musieli stawić czoła odpytywaniem, kartkówkom i sprawdzianom? W końcu dzieci i młodzież mają także prawo do odpoczynku, a nauka na test to też pewna forma pracy domowej. Tu jednak wiele zależy od samego podejścia danego nauczyciela, bo prawo oświatowe nie zabrania sprawdzenia wiedzy uczniów na dowolnie wybranej lekcji, choć oczywiście nie powinno to następować tuż po powrocie do szkół z dłuższych przerw od nauki.
REKLAMA
Zobacz wideo Takim uczniem był "Świeży" z Genzie. Jakie podejście ma do studiów? "Były przygodą" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Nauka na sprawdzian w czasie świąt?
Nauczyciel ma prawo (co nie znaczy, iż powinien) zrobić sprawdzian czy odpytać uczniów tuż po zakończeniu przerwy świątecznej z omawianych wcześniej tematów. Jednak z drugiej strony dzieci i młodzież mogą się starać o przesunięcie daty testu na korzystniejszy. Tu oczywiście warto zauważyć, iż sprawdziany z dużej partii materiału (np. z jednego działu) muszą być przez pedagogów planowane według pewnych zasad i oczywiście z wyprzedzeniem.
Jak podaje rządowy serwis GOV.pl, wytyczne są następujące:
nie więcej niż jeden sprawdzian dziennie,
maksymalnie trzy testy w ciągu tygodnia,
sprawdzian musi być zapowiedziany przynajmniej tydzień wcześniej,
zakres wymaganego materiału na test musi być ściśle określony,
sprawdzian musi być wpisany do dziennika wraz z datą.
Statut szkoły - tam należy szukać odpowiedzi
Nie wszyscy uczniowie zdają sobie sprawę, ale wiele kwestii dla nich ważnych jest omówione w statucie szkoły. Zawarte są zapisy mówiące o misji placówki, zasadach organizacyjnych, programie nauczania czy obowiązkach uczniów. Powinny zostać podane w nim również wytyczne czego może wymagać nauczyciel, czego można zabronić, czego trzeba bezwzględnie przestrzegać.
Kwestie dotyczące sprawdzianów, testów i egzaminów (np. sposobu ich przeprowadzania) również powinny się tam znaleźć.