Będzie nowy przedmiot w szkołach. realizowane są już szkolenia dla nauczycieli

6 godzin temu
W polskich szkołach ma pojawić się nowy przedmiot. Chodzi o lekcje dotyczące sztucznej inteligencji. Wiceminister edukacji narodowej, Joanna Mucha, ujawniła, iż rozpoczęły się już szkolenia dla nauczycieli w tej dziedzinie.


Sztuczna inteligencja (AI) rozwija się w zawrotnym tempie i wpływa na coraz więcej aspektów życia codziennego. Dlatego ważne jest, aby umieć z niej odpowiednio korzystać i być świadomym potencjalnych zagrożeń. W przestrzeni publicznej od dłuższego czasu toczy się debata na ten temat.

Wiceminister Joanna Mucha, w rozmowie z Beatą Lubecką na antenie Radia ZET na pytanie, czy lekcje sztucznej inteligencji powinny znaleźć się w programie nauczania odpowiedziała: "Tak, jak najbardziej". Dodała, iż ministerstwo rozpoczyna proces kształcenia nauczycieli w tej dziedzinie.

– Dzieci muszą tę technologię znać, a my musimy zorganizować szkołę w taki sposób, żeby sztuczną inteligencją nie pomagały sobie w egzaminach – mówiła Mucha. Podkreśliła również, iż w tej sprawie nie ma na co czekać. Jak wskazała, AI to potężne narzędzie, a dzieci muszą nauczyć się je wykorzystywać w dobrych celach.

Joanna Mucha zapowiedziała, iż już we wrześniu tego roku w programie nauczania pojawią się elementy związane z AI. Uczniowie będą to przerabiać m.in. w ramach edukacji obywatelskiej. – Kiedy będziemy mówili o krytycznym podejściu do różnego rodzaju tematów, wtedy temat AI się pojawia – wyjaśniła wiceminister.

Lekcje ze sztucznej inteligencji w szkołach


Jak pisaliśmy w naTemat.pl, od września 2025 roku w polskich szkołach wejdą w życie nowe przedmioty, takie jak edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska.

Edukacja zdrowotna zastąpi przedmiot wychowanie do życia w rodzinie. Po licznych zawirowaniach, o których więcej można przeczytać tutaj, ostatecznie przedmiot ten będzie nieobowiązkowy. Będzie dotyczył uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, w tym liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych I stopnia.

Zasady organizacji zajęć będą analogiczne do tych obowiązujących w przypadku wychowania do życia w rodzinie. Przedmiot będzie nieobowiązkowy – rodzice lub też pełnoletni uczniowie będą mogli złożyć rezygnację z udziału w formie pisemnej.

Natomiast celem przedmiotu edukacja obywatelska będzie budowanie i wzmacnianie postaw patriotycznych młodych ludzi, opartych na poczuciu tożsamości, dumie z przynależności do wspólnoty, trosce o małą i dużą Ojczyznę oraz odpowiedzialności za jej kształt. Przedmiot ma również kształtować postawy otwartości, szacunku, empatii, solidarności i zaangażowania na rzecz dobra wspólnego.

Idź do oryginalnego materiału