Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprasza szkoły i placówki edukacyjne do udziału w projektach:
- Zdrowo jem, więcej wiem – projekt o zdrowym odżywianiu dla dzieci sześcioletnich ze szkół i przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych, który składa się z dwóch etapów: jesiennego (październik 2024 – luty 2025) i wiosennego (marzec – czerwiec 2025). Mogą wziąć w nim udział zespoły złożone z max 40 uczniów/dzieci jednego oddziału i nauczyciela. Szkolę/przedszkole może reprezentować dowolna liczba zespołów. Na każdym etapie zespoły będą realizowały 5 zadań: dwie lekcje, konkurs, promocja danego tematu w szkole oraz spotkanie z rodzicami (forum zdrowia dla rodziców), z których należy przesłać raporty.
Więcej informacji oraz Regulamin projektu na stronie: zdrowojem.fundacjabos.pl
- Postaw na słońce – projekt o odnawialnych źródłach energii dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Celem projektu jest upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych i ich praktycznych możliwości zastosowania. Projekt ma zasięg ogólnopolski. Realizowany jest formie konkursu od października 2024 r. do września 2025 r. Szkołę może reprezentować jeden zespół składający się od 2 do 10 uczniów i nauczyciela opiekuna. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest realizacja zadań podzielonych na dwa etapy: „Energia słońca” oraz „Zarabiaj na słońcu” i przesłania do organizatora raportów z realizacji zadań opisanych są na stronie projektu.
Więcej informacji oraz Regulamin projektu na stronie: postawnaslonce.pl
- Tradycyjny sad – konkurs grantowy, w którym szkoły zakładają sady i zdobywają wiedzę o starych odmianach drzew owocowych. Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przedmiotem konkursu jest zdobywanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych oraz założenie mini sadu składającego się z co najmniej pięciu drzew owocowych tradycyjnych odmian sadzonych na ogólnodostępnym społecznie terenie. Konkurs składa się z dwóch etapów: „Porozmawiajmy o sadzie” (październik 2024 – marzec 2025) i „Zakładamy sad” (marzec – czerwiec 2025). Szkołę może reprezentować jeden zespół składający się z 10 uczniów i opiekuna. Zadania wykonane przez zespoły oceniane będą na podstawie przekazanych raportów z realizacji zadań w danym etapie. W konkursie przewidziane są nagrody pieniężne w postać grantu dla 120 zespołów, których raporty z pierwszego etapu zostaną najwyżej oceniane. Kwota grantu musi zostać wydana całości na materiały potrzebne do założenia mini sadu.
Więcej informacji oraz Regulamin konkursu na stronie: tradycyjnysad.pl
- Akademia Fundacji BOŚ – konkurs grantowy dla grup młodzieżowych oraz studenckich kół naukowych, które działają w obszarach ekologii, ochrony środowiska czy klimatologii. Adresatami konkursu jest młodzież szkolna działająca w zorganizowanych grupach (zespoły, kluby, koła zainteresowań itp.) w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz ośrodkach kultury, organizacjach pozarządowych związanych z ekologią, klimatologią i sozologią oraz studenci działający w kołach naukowych związanych z ww. tematyką. Konkurs będzie realizowany od października 2024 do września 2025 r. Szkołę, placówkę lub uczelnię reprezentuje zespół składający się z min. 3 osób i opiekuna. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zarejestrowanie się i przesłanie wniosku o grant w terminie określonym w regulaminie. Ze szkoły/placówki może zgłosić się dowolna liczba zespołów, ale zespół może zgłosić tylko 1 wniosek w danej edycji konkursu. Wniosek o grant powinien przedstawić opis historii zespołu, określenie celów działalności, opis dotychczasowych działań w obszarze ekologii, klimatologii i/lub sozologii oraz opis planowanych działań zespołu w ww. obszarach w roku szkolnym 2024/2025, ze szczególnym uwzględnieniem tej części, która ma zostać sfinansowana lub dofinansowana z uzyskanego grantu wraz ze wstępnym kosztorysem. Wnioski oceniane będą przez komisje konkursową w 2 etapach. Nagrodzone zespoły otrzymają granty w wysokości: 10.000 zł (studenckie zespoły naukowe) i 5.000 zł (zespoły ze szkół lub placówek).
Więcej informacji oraz Regulamin konkursu na stronie: akademia.fundacjabos.pl
Udział we wszystkich projektach jest bezpłatny.