Zainaugurowano Gminne Dni Profilaktyki w Końskich [wideo, zdjęcia]

6 godzin temu

W czwartek w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli miała miejsce inauguracja Gminnych Dni Profilaktyki 2025. To początek szeregu działań skierowanych głównie do dzieci i młodzieży, które w najbliższych miesiącach będą podejmowane w ramach szerokorozumianej profilaktyki na terenie miasta i gminy Końskie.

„To ważne przedsięwzięcie, które pokazuje iż nie tylko w placówkach oświatowych wymiar edukacyjny, wychowawczy, opiekuńczy jest rzeczą najważniejszą, ale i ważnym ogniwem jest profilaktyka. To wydarzenie sprowadza się do realizacji wielu przedsięwzięć, nad którymi patronat objął burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański utożsamiając się z tą ideą, iż profilaktyka jest ważnym ogniwem edukacji. Dziś inaugurujemy te wszystkie przedsięwzięcia, ale tak naprawdę one są już realizowane od stycznia bieżącego roku, bo dziś już 29. zadań o charakterze profilaktycznym wykonano. Będziemy kontynuować te działania do końca roku szkolnego, następnie mamy przerwę wakacyjną, po niej również do 31 grudnia zrealizujemy wszystkie przedsięwzięcia” – mówi nam Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.

Rozpoczynające się w czwartek Gminne Dni Profilaktyki to już 14. edycja tego typu działań. W podejmowane profilaktyczne akcje zaangażowani są samorządowcy, ale przede wszystkim pedagodzy i psychologowie pracujący na co dzień w placówkach edukacyjnych, dla których organem zarządzającym jest gmina Końskie. istotną jednostką wspierającą profilaktyczne inicjatywy jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Grupą docelową są przede wszystkim ludzie młodzi, ale nie tylko –„Nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również i do rodziców, nauczycieli, a więc i tych ogniw które są bardzo ważne w procesie edukacji, opieki, wychowania i profilaktyki. Po to by zrealizować wszystko to co jest związane z udziałem w akcjach o charakterze ogólnopolskim, kampaniach ogólnopolskich edukacyjnych, konferencjach dla nauczycieli, konferencjach dla szkół, warsztatach dla szkół. Przy udziale wszystkich tych podmiotów, które wspierają nasze inicjatywy. To między innymi Klub Abstynentów 'Radość’, Sanepid, Policja, czy też organizację pozarządowe i wszelkiego rodzaju stowarzyszenia” – tłumaczy wiceburmistrz Jasiński.

Tegoroczne Gminne Dni Profilaktyki nie skupiają się wyłącznie na profilaktyce uzależnień od alkoholu, czy narkotyków. Podczas nich poruszane będą też zagrożenia XXI wieku z jakimi młodzi ludzie spotykają się na co dzień. Wiele uwagi poświęcone będzie więc bezpieczeństwu w sieci, uzależnieniom behawioralnym jak choćby nałogowe korzystanie ze telefonów, ale przede wszystkim kwestiom zdrowia i higieny psychicznej osób młodych.

Inauguracyjnemu spotkaniu towarzyszyły dwie interesujące prelekcje. Psychoterapeuta Łukasz Niewczas mówił o „Uzależnienia behawioralnych”, a ekspertka projektu „Młode Głowy” dr Justyna Żukowska-Gołębiewska poprowadziła wykład dotyczący stanu psychicznego dzieci i młodzieży. Przedstawiała ona wyniki badań prowadzonych w ramach Programu Profilaktyki „Godzina dla młodych Głów”.

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału