Do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wszystko to za sprawą nowego przedmiotu – edukacja zdrowotna, który od przyszłego roku szkolnego zagości w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Przypominamy, iż podstawa programowa ww. przedmiotu jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie edukacji uczniów w zakresie zdrowego odżywiania, walki z otyłością
i aktywnego trybu życia. W ramach edukacji zdrowotnej mogą być realizowane m.in. wizyty w domu seniora i uczestnictwo w zajęciach integracyjnych, zorganizowanie szkolnego dnia sportu czy wyjście do sklepu spożywczego, analizowanie etykiet wybranych rodzajów produktów, a następnie dyskusja w klasie na temat świadomych wyborów konsumenckich. Edukacja zdrowotna to jedno z ważniejszych zadań szkoły, polegające na rozwijaniu u uczniów postawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz kształtowanie umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.
Założenia nowego przedmiotu:
uczeń zdobędzie wiedzę i odpowiednie umiejętności z zakresu m.in. zdrowia fizycznego, zdrowia psychicznego, odżywiania czy dojrzewania.
Nowy przedmiot nie ma na celu seksualizacji uczniów. Treści dotyczące zdrowia seksualnego, które stanowią jeden z dziesięciu modułów ww. przedmiotu były również w podstawie programowej nauczanego w tej chwili przedmiotu, jakim jest wychowanie do życia w rodzinie. Mowa o edukacji zdrowotnej a nie edukacji seksualnej.
MEN przypomina, iż dotychczas w szkołach nie realizowano odrębnego, obowiązkowego przedmiotu, który swoimi treściami obejmuje szeroko rozumiane zdrowie. W świetle pogarszających się wskaźników zdrowia całej populacji ludzkiej niezbędne są systemowe działania edukacyjne.
Należy dodać, iż edukacja prozdrowotna w szkole jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, ustalonych przez Ministra Edukacji na rok szkolny 2024/2025. W ramach ich realizacji Śląski Kurator Oświaty realizuje w tym roku akcję „Bądź aktywny z Kuratorem”.