Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został uhonorowany “True Equity Award" - nagrodą za działania równościowe. W liście, który kapituła skierowała do JMR UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej, podkreślono, iż nagroda trafia do uczelni pod jej przewodnictwem: “Pani wybór na stanowisko JM Rektorki w dniu 29 czerwca 2020 roku stanowił przełomowe wydarzenie w historii ponad stuletniej uczelni i akademickiego Poznania. Nowe władze stworzyły przyjazną przestrzeń dla prorównościowych zmian: formalno-prawnych oraz na poziomie kultury, świadomości i codzienności uczeni a także zainicjowały liczne działania na rzecz budowania polityk, standardów i procedur antydyskryminacyjnych".
Jak podkreśla kapituła wyróżnienia: “Nominujemy do nagrody za docenianie wartości równości płci, odwagę wprowadzania systemowych zmian, konsekwencję i merytoryczne oraz punktualne odpowiadanie na potrzeby społeczności akademickiej w zakresie równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji. UAM jako instytucja naukowa, edukacyjna i pracodawca świeci przykładem, wyznacza trendy i daje świadectwo możliwych działań oraz korzyści z postępu w zakresie równości płci w polskim szkolnictwie wyższym oraz w świecie pracy".
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wielką wartość uważa dbałość o równość i różnorodność - mówiła Prorektorka UAM, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, która odebrała statuetkę w imieniu JMR prof. Bogumiły Kaniewskiej. - Chcemy by każda osoba na naszej uczelni, bez względu na płeć, poglądy polityczne, religię kolor skóry, orientację seksualną czy pochodzenie, czuła się tak samo dobrze. Ta nagroda świadczy o tym, iż nasze starania przynoszą rezultaty i są widoczne - dodała prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk.
W skład kapituły nagrody wchodzą osoby z organizacji SENSE consulting, Muzeum Historii Kobiet, Fundacja Czas Kobiet oraz Fundacji Ja, Nauczyciel. Grono doceniło takie działania UAM, jak: cykl seminariów “Laboratorium Kobiet UAM" i inne działania zespołu “Gdy Nauka jest Kobietą", monitoring warunków pracy i równego traktowania, badania dotyczące zachowań o charakterze molestowania seksualnego, publikację “Język równościowy w UAM w Poznaniu", a także organizację licznych konferencji, m.in. “Doskonałość naukowa nie ma płci" czy “Zostanę Noblistką. Kobiety w naukach ścisłych". Kapituła zauważyła także działanie centrów, kół naukowych, stowarzyszeń, których głównym obszarem zainteresowań są (nie)równości ze względu na płeć, a także doceniła rozwój systemu rzecznictw i pełnomocnictw “tworzących równościową, włączającą i antydyskrymnacyjną tkankę akademii".
Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 26 listopada, podczas konferencji “Leaders & HR 4 Equality. Różne drogi do równości w praktyce".
Fot. Przemysław Stanula