Szkoła w 2024 roku. Do placówek edukacyjnych wchodzi wojsko. Cel? "Kształtowanie odpowiednich postaw"

1 tydzień temu
W szkołach od początku 2024 r. wchodzą różne zmiany. w tej chwili wchodzi w życie projekt o szkoleniach wojskowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Co to za projekt i czego konkretnie będzie uczył? Zobaczcie, co wiemy o zmianie, jakie już została wprowadzona.
W ostatni poniedziałek, 6 maja 2024 roku ruszył nabór do nowego projektu "Edukacja z wojskiem". Jest on efektem podpisania listu intencyjnego przez szefową resortu edukacji Barbarę Nowacką oraz wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jak podaje serwis Wirtualna Polska, w projekcie tym ma wziąć udział prawie trzy i pół tysiąca szkół z całej Polski. I to zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Jedynym wyjątkiem są uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz I klas szkół ponadpodstawowych, którzy mają już w planie zajęć odpowiedni przedmiot. A jak będą wyglądały te zajęcia? I jaki konkretnie jest ich cel? Zobaczcie, co już wiemy.
REKLAMA


Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?


Ruszył nowy projekt "Edukacja z wojskiem". Zajęcia będą prowadzone przez żołnierzy
Zajęcia z nowego projektu "Edukacja z wojskiem" będą się odbywały w trzygodzinnych blokach i będą prowadzone przez żołnierzy, oczywiście w obecności nauczycieli. - Podnosimy obronność polskiego społeczeństwa. Bezpieczeństwo to siła, mądrość i edukacja obywateli. Szkoła jest miejscem, które powinno uczyć i oswajać jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie.


A czego konkretnie będą się uczyć dzieci i młodzież? Przede wszystkim uczniowie mają nabyć między innymi wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy medycznej, podstawowych zasadach ewakuacji i szukania schronienia oraz zasadach alarmowania, szukania i wzywana pomocy, a także o tym, co robić w przypadku klęski żywiołowej czy wybuchu wojny.


Projekt obejmie wszystkie grupy wiekowe. Zajęcia będą do nich odpowiednio dostosowane
Zajęcia obejmą dzieci i młodzież z każdej grupy wiekowej, jednak lekcje będą przygotowane odpowiednio do poziomu wiedzy i umiejętności uczniów, Jedynie uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz I szkół ponadpodstawowych będą zwolnieni, bo mają już przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa. Szkolenia zaczną się już niebawem, a zakończą najpóźniej 20 czerwca 2024 roku. - To jest pilotaż, ale wierzymy, iż potrzeba dobrej edukacji dotyczącej obronności, jest niezbędna dla naszego bezpieczeństwa - skomentowała nowy projekt "Edukacja z wojskiem" sama szefowa resortu edukacji, Barbara Nowacka.
Idź do oryginalnego materiału