Samorząd województwa przekazuje unijne dotacje dla szkół w Łódzkiem

2 dni temu

Podnoszący swoje kwalifikacje nauczyciele i nowocześnie wyposażone pracownie to dobrze wykształcone dzieci i młodzież. W Łódzkiem jednym z przykładów takiego modelu rozwoju edukacji są Pabianice i dwie podstawówki, które będą realizować projekty z dofinansowaniem unijnym przyznanym przez samorząd województwa. Symboliczne czeki dla szkół przekazała Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Urząd marszałkowski wdraża środki unijne, jest za to odpowiedzialny jako instytucja zarządzająca. W tej nowej perspektywie na lata 2021 – 2027 mamy w sumie 2 miliardy 700 milionów euro do zainwestowania w województwie łódzkim. Często mówimy o inwestycjach w infrastrukturę, natomiast nie możemy oczywiście zapominać o tym, co jest najistotniejsze i najważniejsze, czyli o inwestycji w człowieka. My w tej perspektywie rozstrzygnęliśmy właśnie pierwszy konkurs na kształcenie ogólne. W sumie wyłoniliśmy 69 projektów na kwotę dofinansowania 44 milionów złotych. Te środki zostaną przede wszystkim przeznaczone na podnoszenie kompetencji i kwalifikacji nauczycieli, ale również na zakup nowoczesnego sprzętu, doposażenie pracowni, tak aby stworzyć uczniom lepsze warunki do nauki. Ale to nie jest koniec, bo jeszcze w tym roku ogłosimy kolejny konkurs na kształcenie ogólne, więc serdecznie zachęcam kolejne szkoły, aby aplikowały, ponieważ mamy tam jeszcze ponad 60 milionów złotych do rozdysponowania. Myślę, iż warto sięgnąć po te środki – mówiła marszałek Joanna Skrzydlewska.


Dotacje otrzymały Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki oraz Szkoła Podstawowa nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Długosza. Z projektów łącznie skorzysta ponad 300 uczniów (180 w SP 16 i 132 w SP nr 9) oraz 35 nauczycieli, którzy podniosą swoje kwalifikacje m.in. poprzez studia podyplomowe oraz specjalistyczne kursy m.in. z terapii Johansena. Z kolei dla dzieci to dodatkowe zajęcia m.in. logopedyczne, teatralne, także specjalistyczne np. w zakresie terapii EEG Biofeedback oraz rozwijające zainteresowania – interaktywne, z języków obcych, przyrodnicze. Będą również organizowane zajęcia wyrównawcze oraz przygotowujące do egzaminów kończących naukę w podstawówce. Obie szkoły doposażą także swoje sale lekcyjne. W SP nr 9 powstanie nowoczesna pracownia języka angielskiego, a pracownie informatyczna i wczesnoszkolna zostaną doposażone i wyremontowane. Podobnie będzie w SP nr 16. Łącznie to 1,5 mln złotych dotacji unijnej na rozwój edukacji w tym mieście.

Fot. lodzkie.pl

Idź do oryginalnego materiału