22 października 2024 roku w Senacie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, poświęcone istotnemu tematowi dodatkowych programów edukacyjnych. Spotkanie zgromadziło senatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. edukacji, samorządowców, przedstawicieli sejmików młodzieżowych, młodzież z Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, a także przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wśród uczestników obecne były również przedstawicielki Rotary Polska, organizacji od lat angażującej się w wspieranie młodzieży i rozwój edukacji: Gubernator Krystyna Baj-Pawluk i przewodnicząca Komitetu Wizerunku Publicznego Dorota Wcisła.
W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele Czepczyński Family Foundation z fundatorem Arturem Czepczyńskim oraz Prezesem fundacji Damianem Kupczykiem na czele.
Posiedzenie było doskonałą okazją do zaprezentowania programów edukacyjnych Rotary i zachęcenia młodzieży do aktywnego udziału w nich. Gubernator Rotary Dystrykt 2231 zaprezentowała rotariańskie programy, dedykowane młodym ludziom, które z powodzeniem uzupełniają formalną edukację szkolną, rozwijając kompetencje miękkie, liderstwo i świadomość globalną młodych ludzi. Krystyna Baj-Pawluk opowiedziała m.in. o Rotaract, Interact, Rotary Youth Leadership Awards (RYLA), Rotary Youth Exchange czy New Generations Service Exchange (Wymianie Młodzieżowej) oraz o naszych działaniach na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, programach mentoringowych i wsparciu w postaci stypendiów jakie kluby Rotary oferują dla uzdolnionych młodych ludzi.
Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o programach edukacyjnych, które mogą wzbogacić naukę i odpowiadać na realne potrzeby dzieci i młodzieży. Podczas swojego wystąpienia Damian Kupczyk przedstawił projekty ABC Ekonomii, ABC Empatii oraz najnowszy projekt ABC Emocji i podkreślił jak ważne jest wspieranie zdrowia psychicznego, rozwijanie empatii, a także edukacja finansowa, która przygotuje młodych do życia.
Rotary International to organizacja non-profit, zrzeszająca liderów biznesu i społeczności, którzy angażują się w projekty humanitarne na całym świecie. Rotary Polska jako część tej globalnej sieci, aktywnie działa na rzecz wspierania edukacji młodzieży. Właśnie dlatego udział Rotary Polska w posiedzeniu Zespołu miał szczególne znaczenie.
Podczas posiedzenia przedstawicielki Rotary Polska podkreślały wagę współpracy między organizacjami pozarządowymi a szkołami w celu zapewnienia młodym ludziom jak najlepszych warunków rozwoju. Zwracały także uwagę na potrzebę dostosowywania programów edukacyjnych do zmieniających się potrzeb rynku pracy i wyzwań współczesnego świata.
Udział przedstawicielek Rotary Polska w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży to dowód na to, iż organizacja ta jest ważnym partnerem w dyskusji o przyszłości edukacji w Polsce. Jej doświadczenie i zaangażowanie w wspieranie młodzieży stanowią cenny wkład w proces tworzenia nowoczesnego systemu edukacji.
Warto również zaznaczyć, iż Rotary Polska aktywnie promuje ideę wolontariatu wśród młodzieży, zachęcając do angażowania się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Dzięki temu młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności, empatii i wrażliwości na potrzeby innych.
Aktywny udział Rotary Polska w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży to dowód na zaangażowanie organizacji w rozwój edukacji w Polsce i wspieranie młodych ludzi w osiąganiu pełnego potencjału. kooperacja sektora publicznego i organizacji pozarządowych jest kluczem do tworzenia nowoczesnego i efektywnego systemu edukacji, który odpowiada na potrzeby współczesnego świata.
Spotkanie było doskonalą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń. Gubernator Krystyna Baj-Pawluk odbyła kilka ciekawych rozmów m. in. z samorządowcami a także z wiceministrą Ministerstwa Edukacji narodowej Pauliną Piechna-Więckiewicz.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży senatora RP Jerzego Wcisła i Przewodniczącego Rady Młodzieżowej, Miłosza Kozikowskiego, za zaproszenie i owocną dyskusję. Mamy nadzieję, iż to nie jedyne nasze spotkanie, ale będziemy współpracować nadal, aby wspierać młodych ludzi.
Zaprezentowane na posiedzeniu programy, złożone w publikację zostaną wysłane marszałkom województw, a apelem o wsparcie wdrożenie ich w szkołach, ze szczególnym uwzględnieniem szkół w niewielkich gminach i miejscowościach.
Gubernator Krystyna Baj-Pawluk, RC Gorzów Wielkopolski i Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum
Fot. Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum