Rewolucja w szkole podstawowej. MEN planuje 4 przedmiot na egzaminie ósmoklasisty

1 dzień temu
Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku odbędzie się na nowych zasadach, ale na rewolucję w systemie egzaminacyjnym uczniowie poczekają jeszcze kilka lat. MEN zapowiada, iż przed 2031 rokiem nie planuje dużych zmian. Sam sprawdzian pozostanie w dotychczasowej formule, choć z drobnymi zmianami w czasie trwania poszczególnych części.


Egzamin zmieni się... ale najwcześniej za 6 lat


W szkole podstawowej od 2026 roku szykuje się prawdziwa rewolucja – połączenie geografii, chemii, fizyki i biologii w zintegrowaną przyrodę wywołuje wiele emocji. Od 2025 roku wprowadzona też będzie edukacja zdrowotna, a majowy egzamin ósmoklasisty będzie obowiązywał na nowych zasadach (zmieniono wymiar czasu pisania oraz zniesienie zasad, które obowiązywały w czasie pandemii COVID-19).

Teraz, w związku ze zmianami w programie nauczania, która wejdzie do szkół w 2026 roku w klasach I i IV, pojawiły się pytania o to, czy formuła egzaminu ósmoklasisty ulegnie zmianie. Mówiło się choćby o wprowadzeniu na egzamin czwartego sprawdzianu. Tuż obok matematyki, języka polskiego i języka obcego nowożytnego miałaby się pojawić przyroda. Wiceministra resortu edukacji Katarzyna Lubnauer w podcaście Polityki "Nasza szkoła" została zapytana o takie plany Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Na to pytanie chciałabym, żeby odpowiedzieli nam eksperci, kiedy już zostanie zmieniona podstawa programowa i nowa reforma wejdzie do szkół. Ona wchodzi w 2026 r. od klasy I i IV, więc pierwsze egzaminy na podstawie podstaw programowych, które wtedy wejdą do szkół, będą w roku 2031. I podobnie z maturą [...] Przed 2031 nie będziemy zmieniać formuły egzaminów ósmoklasisty, pozostanie w takim układzie, jak jest w tej chwili – skomentowała pomysł reformy egzaminu Lubnauer.

Jakie zasady obowiązują w 2025 roku?


Skoro nie będzie czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty, to jak będzie wyglądał tegoroczny sprawdzian? W 2025 roku uczniowie przystąpią do testów na podobnych zasadach, jak w latach ubiegłych. Egzamin składa się z trzech części, które w tym roku odbędą się w nowych wymiarach czasowych:

języka polskiego – czas trwania: 150 minut,

matematyki – czas trwania: 125 minut,

języka obcego nowożytnego – czas trwania: 110 minut.


To właśnie w wymiarze czasu zaszła jedna istotna zmiana – wydłużono czas trwania egzaminu, aby ułatwić uczniom lepsze zarządzanie czasem.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i musi do niego przystąpić każdy uczeń kończący szkołę podstawową. Co ważne, nie można go nie zdać, jednak jego wynik jest istotnym elementem rekrutacji do szkół średnich. Uczniowie mogą wybrać język obcy spośród tych, których uczyli się w szkole. Najczęściej wybierany jest język angielski, ale możliwe są także inne języki, jak niemiecki, francuski czy hiszpański.

Po 2031 roku można się jednak spodziewać, iż wraz z wdrożeniem nowej podstawy programowej pojawią się kolejne dyskusje na temat struktury egzaminu kończącego szkołę podstawową. jeżeli rząd zdecyduje się na czwarty przedmiot, to prawdopodobnie będzie on związany z naukami przyrodniczymi. Na razie jednak uczniowie nie muszą obawiać się dodatkowego egzaminu.

Źródło: strefaedukacji.pl, portalsamorzadowy.pl, polityka.pl


Idź do oryginalnego materiału