- W komedii "Poszukiwany, poszukiwana" badano, jaka jest zawartość cukru w cukrze. Ja badałem, ile jest Galla w Gallu - mówił w czasie spotkania w Sali Lubrańskiego prof. Tomasz Jasiński.
Tu skrupulatność musi iść w parze z zaangażowaniem, a zaangażowanie z wiedzą. Inaczej o sukcesie można zapomnieć, tak jak i o przespanych nocach. Profesor Tomasz Jasiński poświęcił postaci Galla Anonima wiele lat naukowego życia. Pierwszy polski kronikarz zafascynował go na tyle, iż teraz z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością może powiedzieć, iż odkrył tajemnice jego pochodzenia.
Ale po kolei. Profesor jest historykiem mediewistą, badaczem średniowiecznych dziejów Europy Środkowej. Ma w swoim dorobku ponad 200 publikacji, w tym kilkanaście książek. Jest współwydawcą 1250 dokumentów średniowiecznych. W badaniach naukowych koncentruje się na mediewistyce, naukach pomocniczych historii, neolatynistyce, dziejach prozy i poezji łacińskiej. Dzięki staraniom pozyskał wielomilionowe środki z różnych źródeł na renowację Zamku w Kórniku i Pałacu Działyńskich. Za badania nad początkami państwa polskiego i kroniką Galla Anonima otrzymał najwyższe nagrody naukowe, w tym nagrodę prezesa Polskiej Akademii Nauk, za opracowanie koncepcyjne i określenie założeń logicznych pierwszego na świecie programu komputerowego do badania rytmiki akcentowej prozy łacińskiej; jest również laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego za badania nad dynastią Piastów.
Profesor wszędzie podkreśla wagę badań nad Kroniką, gdyż jak zauważa, gdyby nie Gall Anonim, zdani bylibyśmy na kroniki Thietmara, źródła czeskie i ruskie. Według niego to jedyne wiarygodne źródło, na którego podstawie możemy budować naszą wiedzę o Polsce współczesnej Anonimowi.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Prof. Tomasz Jasiński. Ile jest Galla w Gallu?