Pomarańczowy Kwiecień w Krakowie. „Jesteście widoczni”

1 dzień temu

Kraków po raz drugi staje się sercem ogólnopolskiej akcji Pomarańczowy Kwiecień. To właśnie stąd – z Fundacji Poland Business Run i Fundacji Znowu w Biegu – wyszła idea Miesiąca Świadomości Amputacji, który dziś ma zasięg ogólnopolski. W tym roku akcja nie tylko wraca, ale wraca z rozmachem – i z mocnym akcentem krakowskim.

– Chcieliśmy rozpocząć szerszą dyskusję na temat potrzeb osób stających w obliczu amputacji – mówi Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run. – Dzięki wydarzeniom organizowanym w całym kraju pokazujemy, iż życie po amputacji nie kończy się. Można biegać, pływać, zdobywać góry – ale trzeba zacząć od zrozumienia i wsparcia.

Kraków daje przykład

To właśnie w Krakowie działają dwie fundacje, które stoją za tą ogólnopolską inicjatywą. Fundacja Poland Business Run to organizator największej w Polsce charytatywnej sztafety biznesowej, której beneficjentami są osoby z niepełnosprawnością ruchową i po mastektomii. Od 13 lat fundacja pomogła ponad 1100 osobom – dofinansowując protezy, wózki, rehabilitację i pomoc psychologiczną.

Z kolei Fundacja Znowu w Biegu prowadzi pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji wyspecjalizowane w pomocy osobom po amputacjach. Od 2021 roku zajmuje się również wsparciem kobiet po mastektomii. To tutaj pacjenci uczą się chodzić o protezie, ale też – jak podkreśla prezeska Anna Orzechowska – odbudowują swoją pewność siebie i uczą się funkcjonować w nowej rzeczywistości.

– Praca z osobami po amputacji to nie tylko medycyna i technologia, ale przede wszystkim relacje, zrozumienie i wspólne przełamywanie barier – mówi Orzechowska. – Pomarańczowy Kwiecień to czas, kiedy tę misję możemy realizować jeszcze szerzej i głośniej.

Wydarzenia w Krakowie

W tym roku w ramach Pomarańczowego Kwietnia w Krakowie zaplanowano dwa duże wydarzenia: 16 kwietnia specjalne zajęcia na basenie dla osób po amputacji, a tydzień później, 23 kwietnia – warsztaty pierwszej pomocy, również dedykowane osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Kraków nie tylko organizuje – także promuje. Akcja objęta została honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, a także Wojewody Małopolskiego i Marszałka Województwa Małopolskiego. Patronatem medialnym inicjatywę wspierają m.in. TVP3 Kraków, „Lubię Kraków” i „Kraków Pomaga”.

Kampania ogólnopolska, potrzeby lokalne

Pomarańczowy Kwiecień to nie tylko symboliczny miesiąc – to konkretna pomoc i konkretne działania. Tylko w 2024 roku Fundacja Poland Business Run wsparła aż 150 osób, pomagając im finansowo w zakupie protez, sprzętu rehabilitacyjnego czy zapewniając pomoc psychologiczną. W tym roku pomoc ma być jeszcze większa – i każdy może do niej dołożyć cegiełkę.

Na stronie www.pbr.pl trwa właśnie nabór na beneficjentów kolejnej edycji Poland Business Run. Formularz można wypełnić online lub wysłać tradycyjną pocztą.

Kraków mówi: „jesteście widoczni”

Mimo rosnącej liczby amputacji – głównie z powodu cukrzycy, miażdżycy czy nowotworów – temat ten wciąż bywa marginalizowany. Pomarańczowy Kwiecień to próba zmiany tej rzeczywistości. Przypomnienie, iż niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia.

– Uczestnicy naszych wydarzeń zyskują nie tylko wiedzę i doświadczenie – podkreśla Agnieszka Pleti – ale przede wszystkim poczucie wspólnoty. A to ono daje największą siłę.

Więcej informacji, pełny harmonogram wydarzeń i materiały do pobrania: aktywizuj.pl

Idź do oryginalnego materiału