Politechnika Krakowska istnieje już 80 lat

4 dni temu

Uczelnia nie tylko naucza studentów, prowadzi też przełomowe badania. Naukowcy opracowują np. nowe terapie nowotworów (jelita grubego, prostaty czy glejaka), badają wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej i sztucznej inteligencji w medycynie, ochronie przeciwpowodziowej, nowoczesnym projektowaniu. Realizują projekty dotyczące transformacji energetycznej z wykorzystaniem wodoru i odnawialnych źródeł energii, magazynowanej w innowacyjny sposób.

Niezwykle ważne dla Politechniki Krakowskiej są partnerstwa międzynarodowe, np. z Europejską Organizacją Badan Jądrowych CERN oraz inicjatywą Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepeneurship. Naukowcy uczelni z CERN współpracują od ponad 30 lat.

Istotną rolę pełni też kooperacja na szczeblu krajowym i regionalnym, szczególnie zaangażowanie ekspertów i studentów w działania o ważnym społecznie wymiarze społecznym. Przykłady to wsparcie dla budowy metra w Krakowie, działania na rzecz zielonej rearanżacji krakowskiego Rynku. Uczelnia angażuje się w zapewnienie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw dla polskiego przemysłu obronnego, w projekty służące zrównoważonej gospodarce komunalnej, w rewitalizację miast i regionów czy unowocześnianie transportu.

Ważne działania na rzecz misji społecznej odpowiedzialności uczelni realizują studenci, angażując się w obowiązki ponadprogramowe. W Politechnice działa prawie 100 kół naukowych, a w nich 1600 studentów. Korzystają też oni z FutureLab PK, jednostki międzywydziałowej, gdzie realizują własne projekty pod opieką kadry naukowej.

Przeczytaj także: Polska rakieta suborbitalna poleciała w kosmos

Idź do oryginalnego materiału