Małopolscy policjanci prowadzą szkolenia z samoobrony dla ratowników medycznych. To odpowiedź na rosnącą liczbę przypadków agresji wobec zespołów ratownictwa.
Warsztaty organizowane są od dwóch lat przez Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie we współpracy z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym. Ratownicy uczą się technik obezwładniania napastników zarówno na macie treningowej, jak i w przestrzeni karetki – tam, gdzie najczęściej dochodzi do ataków. W związku z nasilającymi się incydentami agresji, w 2025 roku planowane są kolejne szkolenia dla personelu z całej Małopolski. Odbędą się one w siedmiu jednostkach policji – w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Nowym Targu i Wadowicach. Przeszkolonych zostanie ok. 1200 osób – lekarzy, ratowników i pielęgniarek.
– Ratownicy, podobnie jak funkcjonariusze, podlegają ochronie prawnej – przypominają organizatorzy. Znieważenie, napaść czy naruszenie nietykalności cielesnej osoby wykonującej medyczne czynności ratunkowe to przestępstwo.
Zespoły ratownicze często trafiają w miejsca, gdzie występuje ryzyko ataku – ze strony agresywnych, pijanych osób lub samych poszkodowanych. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym – realizowane są już prace legislacyjne w tym zakresie.





fot. Małopolska Policja