Ministerstwo Edukacji, Zdrowia oraz Sportu i Turystyki zdecydowały o wprowadzeniu do szkół nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej. Zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) i będzie obowiązkowa zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. A czego będą dotyczyły nowe zajęcia? Między innymi edukowania w kwestii przemocy seksualnej, na którą są narażone zwłaszcza dziewczynki.
REKLAMA
Zobacz wideo Dlaczego uczniowie nie lubią WF-u? "Jest nudny"
Do szkół wejdzie edukacja zdrowotna. Po to, aby uczyć o przemocy
Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl.pl, w edukacji zdrowotnej upatruje się sposobu na uczenie młodych ludzi o przemocy, zwłaszcza tej seksualnej. To jest o tyle istotne, iż według statystyk Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" z 2023 roku przemocy jako takiej doświadczyło 79 procent dzieci, z czego 26 seksualnej w formie bezkontaktowej, a osiem procent już z kontaktem fizycznym.
Jakby tego było mało, to ponad milion nastolatków przyznaje się do korzystania z popularnego serwisu pornograficznego, a prawie połowa (41,4 procent młodzieży) przyznaje, iż doświadczyło krzywdy ze strony trenerów i opiekunów sportowych, z czego jedna czwarta była właśnie przemocą seksualną. Do tego w ostatnim czasie obserwujemy "ogromny przyrost treści tzw. CSAM-u, czyli pokazujących seksualne krzywdzenie dzieci". Zresztą same pociechy również bardzo często tworzą takie materiały, głównie z powodu szantażu, zastraszenia czy zwykłej manipulacji. Dlatego tak ważne jest edukowanie najmłodszych o tych kwestiach, aby tym samym zapewnić im większą ochronę.
Kiedy pojawi się edukacja zdrowotna? Będzie w planie zajęć każdego ucznia
Powyżej wspomnieliśmy, iż edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa na każdym etapie edukacji. Przy czym wymiar godzin będzie następujący:
szkoły podstawowe - po godzinie tygodniowo, przy czym ostatnia klasa tylko w pierwszym półroczu,
szkoły ponadpodstawowe - po dwie godziny tygodniowo.
A jakie będą kategorie tematyczne? Oto najważniejsze bloki zagadnień, jakie poruszane będą w ramach owej edukacji zdrowotnej:
aktywność fizyczna,
zdrowa dieta (w tym cukier),
palenie tytoniu i picie alkoholu,
promieniowanie UV,
zdrowe środowisko,
szczepienia (w tym wirus HPV).