"Mitologia" - Parandowski. Streszczenie mitu o powstaniu świata, mitu o Prometeuszu i mitu o Syzyfie

7 godzin temu
"Mitologia" Jana Parandowskiego to pozycja obowiązkowa na maturze podstawowej z języka polskiego. Uczniowie powinni znać część I - Grecja. Znajdziemy w niej literackie opracowanie mitów starożytnych Greków, które zostały opisane językiem przystępnym dla czytelnika.W kanonie obowiązkowych lektur szkolnych od lat znajduje się "Mitologia" Jana Parandowskiego. Zostały w niej przedstawione mity starożytnych Greków i Rzymian, w których znajdziemy m.in. opowieść o początkach świata, mit o Prometeuszu, mit o Syzyfie czy mit o Dedalu i Ikarze. Poznaj krótkie streszczenia wybranych mitów.
REKLAMA


Zobacz wideo


Piotr Głowacki wspomina mature?. "Na ostatnia? chwile? kawa, całonocne zakuwanie"


O czym jest "Mitologia" Jan Parandowski? Wierzenia starożytnych ludów w pigułceWierzenia starożytnych Greków i Rzymian - to najbardziej ogólna odpowiedź na pytanie, o czym jest "Mitologia". Jan Parandowski - autor - w prosty w odbiorze sposób przedstawia czytelnikowi opracowanie mitologii starożytnych cywilizacji. Pierwsze wydanie "Mitologii" ukazało się w 1924 r. i było wielokrotnie wznawiane. Książka wywarła ogromny wpływ na popularyzację kultury antycznej wśród wielu pokoleń.Poniżej przedstawiamy streszczenie wybranych mitów greckich, których znajomość może się przydać na egzaminie dojrzałości. "Mitologia" Jan Parandowski - streszczenie mitu o powstaniu świataOpis początku wszechświata i wyłonienie się pierwszych bóstw - od tego zaczyna się "Mitologia" Jana Parandowskiego. Oto streszczenie mitu o powstaniu świata:Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłoniła się para bogów: Uranos, czyli Niebo i Gaja, czyli Ziemia. Potomstwem Uranosa i Gai byli:


tytanicyklopisturęcy Uranos obawiał się cyklopów i strącił ich do Tartaru. Gaja znienawidziła Uranosa za ten czyn i zaczęła przeciwko niemu spiskować.Jeden z synów Uranosa i Gai - Kronos - pozbawił swego ojca władzy, a z ran okaleczonego Uranosa powstały Erynie - boginie zemsty. Uranos zapowiedział Kronosowi, iż jego syn odbierze mu władzę.Kronos zaczął władać światem wraz z małżonką Reją. Pamiętając o przepowiedni ojca, połykał każde swoje dziecko, aby nie odebrało mu władzy. Gdy urodziło się kolejne niemowlę, Reja podsunęła mężowi kamień zawinięty w pieluszki, aby ocalić swojego potomka.Reja zeszła na ziemię, aby wykąpać dziecko. Gdy uderzyła berłem w kamień, natychmiast wypłynął strumień. Bogini obmyła w nim niemowlę i nadała mu imię Zeus. Reja zostawiła dziecko w grocie, gdzie dorastało pod opieką nimf. Zeus był karmiony mlekiem kozy Amaltei. Gdy dorósł, staną do walki z ojcem. Wcześniej doradził Rei, aby dała Kronosowi środek na wymioty. W ten sposób Kronos wypluł:


HadesaPosejdonaHeręDemeterHestięZeus stoczył zwycięską walkę z ojcem i objął władzę nad światem. Zobacz też: "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" - analiza i interpretacja wiersza. Podkreślamy najważniejsze rzeczyIle mitów ma "Mitologia" Parandowskiego? Poznaj mit o Prometeuszu Niezależnie od tego, ile mitów ma "Mitologia" Parandowskiego, warto znać te najważniejsze, a wśród nich z pewnością jest mit o Prometeuszu, który stworzył człowieka. Poniżej streszczenie:Prometeusz był jednym z tytanów. Z gliny wymieszanej ze łzami stworzył ciało człowieka, a jego dusza powstała z iskier ukradzionych z rydwanu słońca. Człowiek był odbiciem bogów, jednak brakowało mu świadomości i siły. Prometeusz zakradł się więc do spichlerza ognia niebieskiego i zaniósł ogień na ziemię, darując go ludziom. Dzięki temu w ich domach pojawiły się ogniska, a Prometeusz przekazał ponadto ludziom przydatną wiedzę.


Działania Prometeusza spotkały się z dezaprobatą ze strony Zeusa. Bóg ten wysłał do Prometeusza Pandorę, która w posagu miała szczelnie zamkniętą beczkę. Prometeusz zwietrzył spisek i odesłał Pandorę, jednak jego brat Epimeteusz, wbrew rozkazowi Prometeusza, otworzył beczkę. Ze środka wydostały się choroby, smutki i inne nieszczęścia. Prometeusz postanowił się zemścić. Zabił wołu i podzielił go na dwie części. Jedna część składała się z mięsa owiniętego skórą, natomiast druga z kości okrytych tłuszczem. Ta część, którą wybierze Zeus, miała być odtąd składana bogom w ofierze. Zeus wybrał tę drugą część. Wściekły bóg nakazał przykuć Prometeusza do skały. Codziennie przylatywał do niego zgłodniały orzeł i wyjadał mu wątrobę, która każdego dnia odrastała. Streszczenie "Mitologii". Mit o Syzyfie, czyli skąd się wzięło powiedzenie "syzyfowa praca"? Omawiając streszczenie "Mitologii" Parandowskiego, należałoby przytoczyć także mit o Syzyfie, bo to od tej postaci mitologicznej wzięło się słynne powiedzenie "syzyfowa praca". Szczegóły poniżej:Syzyf to uwielbiany przez bogów król Koryntu. Jego dużą wadą była jednak słabość do plotek. Gdy wracał z Olimpu, zawsze dzielił się zasłyszanymi tam informacjami. Pewnego razu zdradził coś, co bardzo rozgniewało Zeusa.


Bóg postanowił ukarać Syzyfa i wysłał do niego boga śmierci Tanatosa. Król Koryntu uwięził Tanatosa, w efekcie czego ludzie przestali umierać. Hades poskarżył się Zeusowi. Za sprawą Aresa, bóg śmierci został uwolniony.Syzyf tymczasem polecił żonie, aby go nie chowała po śmierci. Dzięki temu nie mógł wejść do Hadesu i błąkał się na brzegu Styksu. Postawiono go przed obliczem Plutona, który pozwolił wrócić Syzyfowi na ziemię i ukarać żonę. Syzyf ukrył się jednak i na długo czas o nim zapomniano.Po jakimś czasie przybył do niego Tanatos i zabrał do podziemi. Tam została mu wymierzona kara. Miał wtoczyć głaz na stromą górę. Za każdym razem, gdy był już niemal u szczytu, głaz spadał na sam dół, a Syzyf musiał wykonywać swoją pracę od początku, w rzeczywistości nie mając szansy na jej ukończenie. Zobacz też:


Bogowie greccy i ich atrybuty. Poznaj najważniejsze bóstwa Hellady i dowiedz się, po czym je rozpoznaćBogowie rzymscy i ich atrybuty. Poznaj najważniejsze bóstwa z mitologiiPrzypomnienie postaci z mitologii - lista najważniejszych greckich bogiń i ich atrybutówPrzystępujesz do matury w tym roku? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału