MEN stworzył katalog kar dla uczniów. Cel? Większa przejrzystość zasad i koniec z samowolką

7 godzin temu
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało jednolity katalog kar, który obowiązywałby we wszystkich szkołach w Polsce. Resort edukacji tłumaczy się tym, iż chce przede wszystkim, by zostały usystematyzowane prawa i wolności ucznia oraz jego obowiązki. Co zatem się znalazło w katalogu?Ministerstwo Edukacji chce wprowadzić konkretne zmiany w Prawie oświatowym, a jedną z tych rzeczy jest wprowadzenie specjalnego katalogu kar, by ukrócić samowolkę i pomysłowość niektórych nauczycieli. Co to oznacza w praktyce? Zmniejszenie liczby nadużyć, poprawa jakości wychowania w szkołach i większa przejrzystość zasad. Projekt nowelizacji ustawy trafił właśnie do konsultacji.
REKLAMA


Zobacz wideo


Marieta Żukowska wspomina czasy, gdy mieszkała w internacie. "Wspominam z bólem serca"


Katalog kar dla uczniów - co tam znajdziemy?MEN wskazuje, iż dowolność odnośnie dyscyplinowania uczniów sprawia, iż niektóre kary mogą naruszać podstawowe prawa ucznia, np. prawo do nauki. Przykładem jest np. odesłanie dziecka do domu. Coraz więcej szkół, uczniów i organizacji społecznych domaga się konkretnych zmian, by prawo, a z nim zasady, były jasne, przejrzyste i takie same dla wszystkich.Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zatem ogólnopolski katalog kar, który znajdzie się w ustawie. Ma on być stosowany tylko wtedy, gdy wcześniej zawiodą inne metody wychowawcze - te przez cały czas będą podstawowym sposobem reagowania nauczycieli. Jak przekonuje resort, uczniowie, jak i nauczyciele oraz rodzice będą wiedzieli, co wolno, a czego nie. Lista konsekwencji dla niepokornych zawiera pięć punktów, są to:upomnienie pisemne;nagana pisemna;nagana pisemna z ostrzeżeniem polegająca na wskazaniu, iż w razie popełnienia kolejnego deliktu zostaną wymierzone kary z pkt 4 lub 5;w przypadku uczniów objętych obowiązkiem szkolnym - zwrócenie się z wnioskiem o przeniesienie do innej szkoły (z zastrzeżeniem szkół artystycznych, z których może, zgodnie z art. 68 ust. 3a ustawy - Prawo oświatowe, dojść do skreślenia z listy uczniów osoby objętej obowiązkiem szkolnym);w przypadku uczniów nieobjętych obowiązkiem szkolnym - skreślenie z listy uczniów.Dodatkowo - jeżeli uczeń otrzyma naganę pisemną (zwykłą lub z ostrzeżeniem) - dyrektor może ograniczyć jego udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i rozrywkowych, jeżeli nie są one częścią obowiązkowego programu nauczania. Ograniczenie może obowiązywać maksymalnie przez 3 miesiące lub w wyjątkowych sytuacjach, do końca roku szkolnego.Uczeń lub jego rodzic (w przypadku uczniów niepełnoletnich) może odwołać się od decyzji o karze. Terminy i ścieżki odwoławcze również znalazły się w projekcie ustawy.


Procedury wymierzania kary, czyli jak to ma wyglądać w praktyce?Kara, która ma być nałożona na ucznia, będzie możliwa tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania. Oto jak ma to wyglądać cała procedura:Postępowanie wszczyna dyrektor szkoły - z własnej inicjatywy lub na wniosek nauczyciela, wychowawcy, ucznia, rodzica, a choćby innego członka społeczności szkolnej.Dyrektor musi najpierw dokładnie zbadać sprawę - wysłuchać ucznia, świadków (jeśli są), zapoznać się z okolicznościami, dowodami, uwzględnić argumenty na korzyść i niekorzyść ucznia.Uczeń ma prawo do obrony - może wyjaśniać swoje zachowanie, odnosić się do zarzutów, uczestniczyć w postępowaniu. jeżeli uczeń jest niepełnoletni - w postępowaniu uczestniczą jego rodzice.Jeśli rozważane są najpoważniejsze kary (przeniesienie lub skreślenie z listy uczniów), dyrektor musi dodatkowo uzyskać zgodę rady pedagogicznej, zasięgnąć opinii rady szkoły.
Idź do oryginalnego materiału