Maturzyści komentują maturę z matematyki. "To nie moja bajka. Modlę się, żeby zdać"

1 tydzień temu
Tegoroczni maturzyści są już po egzaminie z matematyki. Ten rozpoczął się o godzinie 9 i trwał 170 minut lub 180 minut. Niektórzy wyszli z sali jeszcze przez zakończeniem tego czasu. Postanowiliśmy zapytać uczniów, jak oceniają poziom trudności matury. "Modlę się, żeby zdać" - mówi nam Marta, która jest humanistką i martwi się o wynik matury z matematyki.
W środę 8 maja maturzyści zmierzyli się z egzaminem dojrzałości z matematyki. Matura trwała 180 minut (formuła 2023) lub 170 minut (formuła 2015). To właśnie tego egzaminu najbardziej obawiało się większość zdających. Statystyki jasno wskazują, iż jest to najczęściej oblewany przedmiot na maturze. Zdawalność matury 2023 matematyki, w terminie głównym oraz dodatkowym, wyniosła 88 proc. Średnie wyniki matury 2023 z matematyki to: 71 proc. w przypadku formuły 2023 oraz 51 proc. (formuła 2015). Łącznie do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym przystąpiło ponad 293 tys. maturzystów.
REKLAMA





Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już na swojej oficjalnych stronie arkusze egzaminacyjne, jednak pierwsze zdjęcia zadań pojawiły się w sieci kilkanaście minut po godzinie 9. CKE zapowiedziało, iż "zgodnie z ustawą o systemie oświaty na salę egzaminacyjną nie można wnosić urządzeń telekomunikacyjnych, a ci zdający, którzy wniosą telefon i zostaną złapani na wykroczeniu, będą mieli unieważniony egzamin". Na razie nie wiadomo jednak, czy udało się zidentyfikować maturzystę.
Maturzyści dzielą się swoimi pomaturalnymi spostrzeżeniami. Ich zdania co do samej treści są jednak podzielone. Dla niektórych arkusz był łatwy, a inni martwią się, czy przypadkiem nie czeka ich egzamin poprawkowy. Niektórzy z dużym optymizmem oczekują na wyniki, bo wiedzą, iż poszło im lepiej, niż wcześniej zakładali. Pamiętajmy jednak, iż to kwestia indywidualna, jednak jeżeli ktoś się dobrze przygotował, nie powinien mieć większych problemów ze zdaniem egzaminu.

Matematyka to nie moja bajka. Modlę się, żeby zdać. Jestem humanistką, więc moje obawy o wynik są słuszne. Nie jestem pewna, czy zdałam. Miało być pięknie, a matematyka przysporzyła mi tylko stresu. Trzeba czekać do wyników

- komentuje Marta, która zdawała maturę w podwarszawskim liceum.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?



Maturzyści komentują egzamin z matematyki. "Zrobiłem te najlepiej punktowane, a w tekstowych trochę strzelałem"
Arkusz egzaminacyjny składał się zarówno z zadań zamkniętych, jak i otwartych. Za ich rozwiązanie można łącznie zdobyć 46 punktów. Pierwsi maturzyści opuszczali sale po godzinie pisania. Niektórzy czekali do końca, licząc na przypływ wiedzy lub sprawdzając zadania. "Siedziałem w sali do samego końca. Mam umysł humanistyczny i bardzo bałem się matematyki. Nie mogę powiedzieć, iż była łatwa, bo nie była. Powtórzyły się jednak schematy, których wyuczyłem na blachę. Myślę, iż zdam, ale na ponad 50 proc. to raczej nie mam co liczyć" - mówi Oskar, który do egzaminu podszedł w Warszawie.



Chłopak dodaje, iż przed maturą korzystał z korepetycji, a dzięki nabytej tam wiedzy udało mu się rozwiązać zadanie z prawdopodobieństwa. Jak wspomina, mocno się go wyuczył, bo jest ono dobrze punktowane:

Na maturę miałem swoją małą strategię. Uczyłem się schematów, bo na tym opierają się matematyczne zadania. Zrobiłem te najlepiej punktowane, a w tekstowych trochę strzelałem. Musi być dobrze. Łączę się w bólu z maturzystami.



"Polski był łatwy, a matematyka totalnie poskładała"
Podobne zdanie ma maturzystka, która podzieliła się przemyśleniami w mediach społecznościowych. Nastolatka napisała, iż język polski był dla niej dość łatwy, jednak matematyka już taka nie była. Teraz z niepokojem myśli o ustnych maturach, szczególnie tej z języka polskiego.

Naprawdę uważam, iż polski był łatwy, a ta matematyka to mnie totalnie poskładała. Oby ustny polski też był choćby fajny

- napisała jedna z maturzystek na portalu X.





Niektórzy maturzyści, którzy wczoraj z języka polskiego wyszli z uśmiechem na ustach, dziś zagryzali zęby, walcząc o 30 proc. na maturze z matematyki. I choć bardzo się starali, to teraz sugerują, iż najprawdopodobniej czeka ich poprawka. Do tego grona zalicza się uczennica, która zdradziła w sieci, iż matura nie poszła jej dobrze.




Z kim widzę się na poprawce w sierpniu?

- zapytała na portalu X. Są też tacy maturzyści, których nie opuszcza optymizm i liczą na maksymalną liczbę punktów. Z pewnością to niemały powód do dumy.








Maturzyści pytają, czemu było tak mało funkcji kwadratowej
Tuż po maturze z języka polskiego w sieci krążyła opinia o tym, iż arkusz był tak łatwy, iż choćby ósmoklasiści z powodzeniem by go rozwiązali. Na matematyce było jednak inaczej. W tegorocznym arkuszu egzaminacyjnym było bardzo mało zadań z funkcją kwadratową, która jest dość lubianym zagadnieniem przez uczniów. Dział ten pojawia się co roku na maturze w postaci choćby kilku zadań. "Czemu nie było delty i tak mało zadań z funkcji kwadratowej?" - zapytała w sieci inna maturzystka i dodała w komentarzu, iż niektórych zadań w ogóle nie zaczęła rozwiązywać, bo nie wiedziała, jak się za nie zabrać, a to nie zwiastuje dobrego wyniku.



Matura 2024 - harmonogram egzaminów. Dokładna rozpiska godzinowa
Obowiązkowe przedmioty na maturze dla absolwentów szkół średnich to matematyka, język polski i język obcy nowożytny (każdy na poziomie podstawowym), a oprócz tego przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Pisemna część egzaminów maturalnych odbędzie się między 7 a 24 maja 2024 roku, rano i po południu - o 9 i 14. Więcej godzin dotyczy absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę godzinową poszczególnych egzaminów na maturze 2024 (PP - poziom podstawowy, PR - poziom rozszerzony, DJ - poziom dwujęzyczny).

7 maja 2024 (wtorek): język polski PP (9);
8 maja 2024 (środa): matematyka PP (9), język kaszubski, łemkowski, łaciński i kultura antyczna PR (14);
9 maja 2024 (czwartek): język angielski PP (9), język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski PR (14);
10 maja 2024 (piątek): WOS PR (9), język niemiecki PR, DJ (14);
13 maja 2024 (poniedziałek): język angielski PR, DJ (9), filozofia PR (14);
14 maja 2024 (wtorek): biologia PR (9), język rosyjski PR, DJ (14);
15 maja 2024 (środa): matematyka PR (9), język francuski PR, DJ (14);
16 maja 2024 (czwartek): chemia PR (9), historia muzyki PR (14);
17 maja 2024 (piątek): geografia PR (9), język mniejszości narodowych PP (14);
20 maja 2024 (poniedziałek): język polski PR (9), język mniejszości narodowych PR (14);
21 maja 2024 (wtorek): historia PR (9), język hiszpański PR, DJ (14);
22 maja 2024 (środa): informatyka PR (9), historia sztuki PR (14);
23 maja 2024 (czwartek): fizyka PR (9), język włoski PR, DJ (14);
24 maja 2024 (piątek): przedmioty w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - matematyka PP (9), geografia PR (10:35), chemia PR (12:10), fizyka PR (13:45), biologia PR (15:20), historia PR (16:55).
Idź do oryginalnego materiału