Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Jego przyjęcie planowane jest na trzeci kwartał tego roku. "Celem projektu (...) jest przede wszystkim umożliwienie wdrożenia w szkołach kompleksowej reformy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, opartej na dokumencie pt. "Profil absolwenta i absolwentki. Droga do zmian w edukacji " - czytamy w opisie założeń projektu. Jedna ze zmian ma dotyczyć matur. Chodzi o język łaciński.
REKLAMA
Zobacz wideo Piotr Głowacki wspomina mature?. "Na ostatnia? chwile? kawa, całonocne zakuwanie"
Język łaciński jako język obcy nowożytny na maturze? Ważna zmiana
Matura z języka łacińskiego i kultury antycznej wciąż jest bardzo mało popularnym przedmiotem wśród uczniów. Od 2023 roku należy do puli przedmiotów dodatkowych. To oznacza w praktyce, iż łacina może być zdawana jako przedmiot maturalny, ale nie jako egzamin z języka nowożytnego, ale osobny przedmiot, który obejmuje nie tylko znajomość samego języka, ale również kultury antycznej.
To miało się zmienić od przyszłego roku szkolnego (2026/2027), kiedy pojawiłaby się możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka łacińskiego, jako języka obcego w obowiązkowej części egzaminu maturalnego (zakres podstawowy). Tak się jednak nie stanie.
W projekcie zmian dotyczącym ustawy Prawo oświatowe pojawił się jeden istotny zapis. Otóż MEN proponuje rezygnację z przeprowadzania egzaminu maturalnego z języka łacińskiego, jako alternatywy dla egzaminu z języka obcego nowożytnego.
Matury, czyli co każdy uczeń wiedzieć powinien
Dziś każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego (w tej grupie są: język angielski, język niemiecki, język rosyjski, język hiszpański, język francuski i język włoski). Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
To jednak nie koniec, bo każdy abiturient musi jeszcze przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu. Egzamin dodatkowy zdawany jest na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym).. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.