Matura matematyka 2025. Zdający szukają przecieków. Trenduje jedno zadanie

3 godzin temu
Matura z matematyki 2025 niebawem się rozpocznie. Uczniowie szukają każdej możliwości, by dowiedzieć się tego, jakie zadania będą na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym. W Google Trends wzrosło zainteresowanie pewnymi matematycznymi zagadnieniami. Czy to potencjalne przecieki maturalne?W mediach społecznościowych od wczoraj pojawiają się zdjęcia, które mają być fragmentem arkusza maturalnego, a także informacje od "zaufanych osób" o potencjalnych zadaniach maturalnych. Przykłady można mnożyć. Dziś nie jest inaczej, jednak tym razem od wczesnych godzin porannych w sieci trenduje pewna fraza. Czy to pojawi się na maturze podstawowej z matematyki? Mowa o zdaniu:
REKLAMA


Każda liczba naturalna parzysta większa od 2 jest sumą dwóch liczb pierwszych.


Zobacz wideo


Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób


Matura 2025. To pierwszy potencjalny przeciek? Hipoteza GoldbachaW matematyce takie zadanie rozwiązuje się dzięki hipotezy Goldbacha. Jak podaje matemaks, hipoteza Goldbacha to niezamknięte zagadnienie w teorii liczb, które głosi, iż każda liczba parzysta większa od 2 może być przedstawiona jako suma dwóch liczb pierwszych. Goldbach uznawał 1 za liczbę pierwszą, a konwencja ta nie jest w tej chwili stosowana. Przy tym ograniczeniu hipotezę można przeformułować, przyjmując jej prawdziwość dla liczb naturalnych większych niż 5.Choć sam Euler nie umiał stwierdzić czy to prawda, zauważył jednak, iż jeżeli tak, to wypływa z tego wniosek, iż każda liczba parzysta jest sumą dwóch liczb pierwszych. W ten sposób sformułował ostatecznie właśnie tę hipotezę, którą dzisiaj znamy pod nazwą hipotezy Goldbacha i jest jednym z najsławniejszych problemów otwartych teorii liczb. Matura 2025. CKE ostrzega: Takie oszustwo to poważne przestępstwoCKE co roku przestrzega, iż za ujawnienie treści zadań grożą poważne konsekwencje. Dyrektorzy szkół, którzy zostaną przyłapani na otwarciu arkuszy egzaminacyjnych przed godziną 9:00 i udostępnieniu informacji uczniom, popełnią poważne przestępstwo."Postawić mu można zarzuty ujawnienia informacji w związku z wykonywaną funkcją (art. 266 kk) oraz bezprawnego uzyskania informacji (267 kk). W tym pierwszym przypadku można rozważać typ kwalifikowany (par. 2), za który grozi choćby do trzech lat pozbawienia wolności." - powiedziała Prawo.pl adwokat Joanna Parafianowicz. Nakryci uczniowie również mogą zostać podciągnięci do odpowiedzialności karnej.


Matura z matematyki. Pewniaki maturalneMatura z matematyki na poziomie podstawowym w roku 2025 zostanie przeprowadzana z użyciem arkusza egzaminacyjnego zawierającego:20-25 zadań zamkniętych, za których rozwiązanie będzie można uzyskać 25 punktów,7-14 zadań otwartych, dających możliwość uzyskania również 25 punktów.Znaczące zmiany w podstawie programowej wprowadzono już w 2024 roku, która jest również wykazem umiejętności, jakie będą diagnozowane na maturze. Tegoroczni maturzyści muszą być przygotowani z tych konkretnych działów:liczby rzeczywiste;wyrażenia algebraiczne;równania i nierówności;układy równań;funkcje;ciągi;trygonometria;planimetria;geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiejstereometria;kombinatoryka;rachunek prawdopodobieństwa i statystyka;optymalizacja i rachunek różniczkowy.Czy uważacie, iż matura z matematyki na poziomie podstawowym powinna zostać zlikwidowana? A może wręcz przeciwnie? Dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do mnie maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zapraszamy także do udziału w sondzie.
Idź do oryginalnego materiału