Egzaminatorzy i nauczyciele przestrzegają, aby uczniowie podczas maratonu egzaminacyjnego kierowali się nie tylko dokładnością, ale przede wszystkim uczciwością. Jednym z najgorszych pomysłów, jaki może przyjść uczniom do głowy, jest próba wniesienia na maturę telefonu komórkowego.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?
Matura 2025. Za to można wylecieć z sali egzaminacyjnej
Dźwięk telefonu, szczególnie podczas matury z języka obcego, jest podstawą do unieważnienia egzaminu dla wszystkich osób znajdujących się w sali. Zresztą posiadanie telefona może wiązać się tym, iż maturzysta potrzebuje go do tego, aby wyszukać informacje i komunikować się z innymi.
"Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3/mp4, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższych zasad będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu, odpowiednio w części ustnej lub pisemnej" - czytamy w oficjalnym informatorze CKE o egzaminie maturalnym w formule 2025.
Telefon na maturze? Jest jeden wyjątek
Przykłady z przeszłości pokazują, iż egzaminatorzy są bezwzględni i od razu są w stanie unieważnić pracę ucznia. Niestety, jest to równoznaczne z niedopuszczeniem do sierpniowego egzaminu poprawkowego. Tacy uczniowie będą mogli ponownie przystąpić do matury dopiero za rok. Jest jednak pewien wyjątek, który dotyczy uczniów z chorobami przewlekłymi. Ci za zgodą lekarza będą mogli korzystać z urządzeń monitorujących zdrowie.
Kiedy matury w 2025? W tym roku wypadają inaczej niż dotychczas
Do matury w maju 2025 roku przystąpi około 247 000 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, z czego 164 000 uczniów z liceów ogólnokształcących, 103 000 z techników i 386 z branżowych szkół II stopnia.
Egzaminy zaczną się w poniedziałek, 5 maja i potrwają do piątku, 24 maja. Przy czym w dniach 9-24 maja zostaną przeprowadzone egzaminy ustne z języka polskiego, języków mniejszości narodowych i obcych nowożytnych w terminach wyznaczonych indywidualnie przez szkoły. Trzeba też pamiętać, iż w trakcie matur pisemnych na poziomie podstawowym uczniowie młodszych klas szkół średnich mają wolne od zajęć. Będą to następujące dni:
poniedziałek, 5 maja, godz. 9. - język polski,
wtorek, 6 maja, godz. 9 - matematyka,
środa, 7 maja, godz. 9 - język obcy nowożytny.
Wyniki matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 8 lipca. Tego samego dnia rano swoje indywidualne wyniki poznają też maturzyści.
A Wy, drodzy internauci, uważacie, iż egzaminy maturalne są zbyt trudne? Macie jakieś przemyślenia na ten temat? Chętnie je poznamy! Piszcie: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zachęcamy też do udziału w sondażu.