Ponad 3 tysiące białostockich maturzystów od dziś mierzy się z egzaminem dojrzałości. Do 24 maja uczniowie z 31 białostockich szkół przystąpią do obowiązkowych i dodatkowych egzaminów maturalnych.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych, i składa się z części pisemnej oraz ustnej. Tegoroczne matury rozpoczęły się dzisiaj (5 maja) i potrwają do 24 maja. Od 9 maja maturzyści będą również podchodzić do egzaminów ustnych. Z kolei egzaminy w terminie dodatkowym odbędą się od 3 do 17 czerwca, a egzamin w terminie poprawkowym od 19 do 20 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone 8 lipca, a dla osób poprawiających maturę w sierpniu – 10 września.
W tym roku w Białymstoku do matury przystąpi ponad 3 tys. absolwentów z 31 szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez Miasto.
W 2025 roku absolwent obowiązkowo przystępuje do:
- czterech egzaminów w części pisemnej: język polski (na poziomie podstawowym), matematyka (na poziomie podstawowym), język obcy nowożytny (na poziomie podstawowym) oraz jeden wybrany przedmiot dodatkowy (na poziomie rozszerzonym),
- dwóch egzaminów w części ustnej: język polski (bez określania poziomu) oraz język obcy nowożytny (bez określania poziomu).
Absolwenci, którzy posiadają dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika, nie muszą przystępować do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego. Laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych dla szkół ponadpodstawowych, którzy wzięli udział w olimpiadzie w szkole ponadpodstawowej przysługują na egzaminie maturalnym specjalne uprawnienia – są oni zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Na świadectwie otrzymują z tego przedmiotu najwyższy wynik. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym osoby niepełnosprawne, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego, który będzie dostosowany do ich potrzeb oraz możliwości.
Matura 2025 w Białymstoku
W II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku przy ul. Narewskiej 11, oprócz oddziałów ogólnodostępnych, funkcjonują również oddziały międzynarodowe realizujące program Matury Międzynarodowej. Egzaminy w sesji Matury Międzynarodowej IB realizowane są w maju. Wszystkie arkusze egzaminacyjne są oceniane zewnętrznie przez egzaminatorów rozsianych po całym świecie. Wyniki matur są następnie przesyłane do Genewy, gdzie przygotowuje się dyplomy. Uczniowie mają dostęp do wyników w pierwszej połowie lipca. Międzynarodowa matura IB DP jest honorowana przez renomowane uczelnie na całym świecie, a jednocześnie wszystkie uczelnie krajowe, co stwarza praktycznie nieograniczone możliwości wyboru dalszej ścieżki rozwoju. Wiele uczelni zwalnia studentów pochodzących ze szkół IB z zaliczania niektórych przedmiotów na pierwszym roku.
Absolwenci szkół średnich nie mają obowiązku zdawania matury, aby ukończyć szkołę ponadpodstawową. Wynik matury jest jednak wymagany w procesie rekrutacji na studia na uczelniach wyższych.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski składa najlepsze życzenia tegorocznym maturzystom.
Źródło: UM Białystok