W przyszłym roku egzamin dojrzałości przez cały czas będzie przeprowadzany w dwóch formułach – 2015 i 2023. Jednak maturzyści będą mieli trudniej niż ich starsi koledzy i koleżanki. Zadania w arkuszach nie będą już konstruowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, ale o podstawę programową w pełnym zakresie, a tak jak wiadomo, również się zmienia. Co zatem z przyszłorocznym egzaminem?
REKLAMA
Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków
Matura 2025 będzie trudniejsza?
W przyszłym roku szkolnym bez zmian pozostanie formuła egzaminu, czyli uczniowie będą musieli podejść (na poziomie podstawowym) do egzaminów z: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Do tego dochodzą obowiązkowe, ustne egzaminy z języka polskiego i języka obcego nowożytnego oraz pisemny egzamin z minimum jednego wybranego przedmiotu dodatkowego.
Kluczową zamianą jest tu przede wszystkim próg zdawalności - 30 proc. dla jednego, wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W komunikacie opublikowanym przez CKE zostało podkreślone również to, iż tworząc obecne wymagania, oparto się na aktualnie obowiązujących zasadach. Ważna informacja dotyczy również osób, które planują przystąpienie do matur po raz kolejny. Nowe, jednakowe zasady będą obowiązywać wszystkich zdających egzamin w przyszłym roku. Zatem maturzyści, którzy nie zdadzą sierpniowych poprawek lub osoby, których do poprawek nie dopuszczono - będą już zdawać maturę już na nowych zasadach.
przez cały czas jednak CKE pozostaje przy dwóch formułach. Przypadku matury w formule 2023 sprawdzony zostanie "poziom opanowania wymagań ogólnych i szczegółowych", które zostały określone w załączniku 1 (LO i T) do rozporządzenia ministra edukacji z 28 czerwca bieżącego roku - chodzi o "uszczuplone podstawy programowe". Wyjątkiem będzie egzamin rozszerzony z WOS-u. Tu uczniów będą obowiązywać wymagania określone w załączniku 3 (H i WOS w LO i T) do wcześniej wspomnianego rozporządzenia.
A co z uczniami zdającymi formułę 2015? Tu, jak czytamy w dokumencie, sprawdzany będzie "poziom opanowania wymagań ogólnych i szczegółowych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego określonej w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół".
Kiedy pojawią się informatory maturalne?
Jednym z ważniejszych dokumentów, który jest pewnego rodzaju drogowskazem maturalnym, są informatory. Tych dotyczących nowej matury, jeszcze nie ma, ale pojawią się niebawem. Kiedy? Zostaną one upublicznione na stronie internetowej CKE do 1 września bieżącego roku. jeżeli chodzi o egzamin maturalny w formule 2015, to od roku szkolnego 2024/2025 obowiązuje informator ogłoszony na stronie CKE (bez aneksów).