Matura 2024. Język angielski najprzyjemniejszym egzaminem? "Już po bólu"

1 tydzień temu
Tegoroczni maturzyści zmierzyli się dziś z językiem angielskim. To najczęściej wybierany język nowożytny na maturze w całym kraju. Nic więc dziwnego, iż kiedy uczniowie opuścili salę egzaminacyjną, to byli w dobrych humorach. "Arkusz przyjemny. Liczę na dobry wynik" - mówi w rozmowie z naszym portalem Oskar, który maturę zdaje w Warszawie.
W czwartek 9 maja maturzyści zmierzyli się z egzaminem dojrzałości z języka angielskiego. To, oprócz ustnych matur, ostatni test z obowiązkowych przedmiotów. Egzamin trwał 120 minut. Dotyczyło to abiturientów zdających matury w obu formułach - zarówno "nowej" z 2023 r., jak i "starej" z roku 2015.
REKLAMA





Matura z języka angielskiego jest podzielona na część pisemną oraz na część ustną. Dotyczy to zarówno egzaminu na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Egzamin maturalny z języka angielskiego w części pisemnej składa się z: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedzi pisemnej.
Maturzyści już odetchnęli z ulgą i chętnie dzielą się pomaturalnymi refleksjami. Z ich relacji wynika, iż arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego był prosty i nie sprawił większych trudności.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?



Matura 2024. Język angielski nie zaskoczył uczniów. "Trzeba było wykazać się wiedzą, ale była ona na podstawowym poziomie"
Pierwsi maturzyści opuszczali salę egzaminacyjną już po godzinie 10:00. Jak się okazuje, matura z języka angielskiego była dość prosta i nie było w niej żadnych podchwytliwych zwrotów, które wzbudziły podejrzenia, a w efekcie zajęłyby dodatkowy czas na zastanowienie. Oskar, który zdawał egzamin dojrzałości w warszawskim liceum, przyznał, iż język angielski był tak samo łatwy, jak i polski. Słuchanie było proste, a wypowiedź pisemna bardzo przyjazna. W efekcie niedużym kosztem, mając podstawową wiedzę, można uzyskać zadowalający wynik.

Cieszę się, iż język angielski był łatwy. Zresztą spodziewałem się prostego arkusza, więc nie wiem czemu niektórych dziwi, iż to było takie banalne. Wiadomo, iż trzeba było wykazać się wiedzą, ale była ona na podstawowym poziomie. Na rozszerzeniu z pewnością nie będzie już tak dobrze, ale od tego jest przecież zaawansowany poziom. Na szczęście już po bólu i będzie z górki

- mówi maturzysta i dodaje, iż z niecierpliwością czeka na wyniki egzaminu. "Nic nie wzbudziło u mnie wątpliwości. No może słuchanie, bo trzeba było naprawdę dobrze się wsłuchać, żeby nie popełnić błędu, bo niektóre zwroty były powtarzane choćby dwa razy. choćby jedno słowo mogło więc zaważyć na odpowiedzi, a jednak szkoda tracić punkty na tak błahej rzeczy. jeżeli dostanę maksymalną liczbę z wypowiedzi pisemnej, to będę mieć około 80 proc. Sporo zależy od egzaminatora, który będzie sprawdzał moją pracę".



Maturzyści są dobrej myśli. "Oby było 100 proc."
Entuzjazm Oskara podzielają także inni maturzyści, którzy opowiedzieli o egzaminie z języka angielskiego w mediach społecznościowych. Większość z nich przyznaje, iż jeżeli egzaminatorzy dobrze potraktują ich wypowiedzi pisemne, to wyniki będą wprost rewelacyjne.

Matura z języka angielskiego super prosta, oby było 100 proc.

- napisał zadowolony maturzysta, który liczy na maksymalną liczbę punktów.




Nie no angielski był git, szczerze

- dodała inna maturzystka.





Wypowiedź pisemna zawsze budzi sporo wątpliwości
Niektórzy uczniowie zapominają, iż należy podpisać się jako "XYZ" i zamieszczają w arkuszu swoje imię. To niestety często skutkuje utratą punktów. W takiej sytuacji jest maturzystka, która podzieliła się swoją rozterką na portalu X. Nastolatka martwi się, czy jeżeli napisała skrót, a ten nie był wymagany, to egzaminator odejmie jej punkty za styl.




Czy jeżeli się podpisałam na końcu bloga (XYZ), a nie trzeba było, to będzie to jakoś uwzględnione w punktacji?

- zapytała.



Inna uczennica zdradziła, o czym pisała w wypowiedzi pisemnej. Jak się okazuje, podjęła temat, który sama wymyśliła. "Gdzie byliście na wycieczce w mailu na maturze z angielskiego? Ja w Portugalii na koncercie metalowym, a sama byłam, bo nikt z moich znajomych nie jest fanem metalu" - żartowała.



Jak wynika z relacji maturzystów, język angielski był przystępną maturą. To bardzo budujące, szczególnie iż wczorajsza matematyka nie należała do najprostszych, a przez to wielu uczniów martwiło się o kolejne matury. Teraz na szczęście mogą odetchnąć już z ulgą, bo z podstawowych przedmiotów zostały im jedynie ustne egzaminy, które zaczną się dopiero w drugiej połowie maja.


Matura 2024 - harmonogram egzaminów. Dokładna rozpiska godzinowa
Obowiązkowe przedmioty na maturze dla absolwentów szkół średnich to matematyka, język polski i język obcy nowożytny (każdy na poziomie podstawowym), a oprócz tego przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Pisemna część egzaminów maturalnych odbędzie się między 7 a 24 maja 2024 roku, rano i po południu - o 9 i 14. Więcej godzin dotyczy absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę godzinową poszczególnych egzaminów na maturze 2024 (PP - poziom podstawowy, PR - poziom rozszerzony, DJ - poziom dwujęzyczny).




7 maja 2024 (wtorek): język polski PP (9);
8 maja 2024 (środa): matematyka PP (9), język kaszubski, łemkowski, łaciński i kultura antyczna PR (14);
9 maja 2024 (czwartek): język angielski PP (9), język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski PR (14);
10 maja 2024 (piątek): WOS PR (9), język niemiecki PR, DJ (14);
13 maja 2024 (poniedziałek): język angielski PR, DJ (9), filozofia PR (14);
14 maja 2024 (wtorek): biologia PR (9), język rosyjski PR, DJ (14);
15 maja 2024 (środa): matematyka PR (9), język francuski PR, DJ (14);
16 maja 2024 (czwartek): chemia PR (9), historia muzyki PR (14);
17 maja 2024 (piątek): geografia PR (9), język mniejszości narodowych PP (14);
20 maja 2024 (poniedziałek): język polski PR (9), język mniejszości narodowych PR (14);
21 maja 2024 (wtorek): historia PR (9), język hiszpański PR, DJ (14);
22 maja 2024 (środa): informatyka PR (9), historia sztuki PR (14);
23 maja 2024 (czwartek): fizyka PR (9), język włoski PR, DJ (14);
24 maja 2024 (piątek): przedmioty w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - matematyka PP (9), geografia PR (10:35), chemia PR (12:10), fizyka PR (13:45), biologia PR (15:20), historia PR (16:55).
Idź do oryginalnego materiału