W poniedziałek rano maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu z kolei odbędą się pisemne testy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Egzaminy te zdają tylko ci uczniowie, którzy wyrazili taką chęć. W tym artykule publikujemy arkusze CKE, które pojawiły się na egzaminie.
Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zmagają się z pisemnym egzaminem z matematyki na poziomie rozszerzonym oraz z językiem rosyjskim.
Chęć zdawania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 71 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 25,8 proc. z nich. Matematyka jest na drugim miejscu wśród przedmiotów wybieranych przez tegorocznych absolwentów. Na pierwszym miejscu jest język angielski.
Język rosyjski należy do przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów. Deklaracje przystąpienia do egzaminu z rosyjskiego na poziomie rozszerzonym złożyło 2457 tegorocznych absolwentów, czyli mniej niż 1 proc. z nich, a na poziomie dwujęzycznym - 421 absolwentów.
Egzamin z matematyki rozpoczął się o godz. 9.00, a egzaminy z rosyjskiego zaczną się o godz. 14.00.
Egzamin z matematyki trwa 180 minut, z rosyjskiego na poziomie rozszerzonym - 150 minut, a na poziomie dwujęzycznym - 180 minut.
Arkusze egzaminacyjne rozwiązywane w poniedziałek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje tego samego dnia. Z popołudniowych pojawią się wieczorem.
Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie rozszerzonym znajdziecie W TYM MIEJSCU>>>
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko do rekrutacji na studia.
Najważniejsze informacje dotyczące matury 2025 znajdziecie w naszym specjalnym raporcie na stronie RMF24. Możecie tam zobaczyć m.in. przykładowe zadania maturalne wraz z rozwiązaniami.
Jak co roku na naszej stronie RMF24.pl tuż po zakończeniu egzaminów maturalnych opublikowaliśmy arkusze maturalne oraz przykłady rozwiązań egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym.
PROPOZYCJE ODPOWIEDZI Z MATURY Z J. ANGIELSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM ZNAJDZIESZ TUTAJ>>>>
PROPOZYCJE ODPOWIEDZI Z MATURY Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM ZNAJDZIESZ TUTAJ>>>
PROPOZYCJE ODPOWIEDZI Z MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM ZNAJDZIESZ TUTAJ>>>