Egzamin ósmoklasisty. Dziś język polski. Ostatnio uczniowie pisali zadanie z "mema"

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl / screen portal X / @marosko209


Egzamin ósmoklasisty właśnie wystartował. Na pierwszy ogień język polski. O godzinie 9:00 ponad 214 500 uczniów przystąpiło do pisania testu, na który będą mieć 120 minut. Jakie zadania ich czekają? Będzie dość sporo pracy z tekstem, a ostatnim zadaniem jest wypracowanie. W zeszłym roku pojawiło się zadanie z "mema". Czy teraz będzie podobnie?
W całej Polsce o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego dla tegorocznych ósmoklasistów. Uczniowie zmierzą się z zadaniami, które w pierwszej części będą dotyczyć zadań opartych na dwóch tekstach: literackim i nieliterackim. Ostatnia część to wypracowanie. Uczeń ma do wyboru napisanie opowiadania lub rozprawki. Jednak jaki temat się pojawił? O tym przekonamy się już niebawem, jednak warto nadmienić, iż w ubiegłym roku pojawiło się zadanie z „memem". Jak sobie z nim poradzili uczniowie?
REKLAMA






Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca



Egzamin ósmoklasisty. Język polski i zadania oparte na tekstach
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, z którym mierzą się uczniowie klas VIII szkoły podstawowej, składa się z dwóch części. Maksymalnie można uzyskać 45 punktów. Pierwsza część zawiera około 20 zadań, głównie opartych na dwóch tekstach umieszczonych w arkuszu - literackim i nieliterackim. Maksymalna liczba punktów do zdobycia w tej części egzaminu wynosi 25.


Drugą część egzaminu to konieczność napisania dłuższej formy wypowiedzi, czyli wypracowania. Osoba zdająca ma możliwość wyboru tematu spośród dwóch propozycji: opowiadania lub rozprawki. Co ważne, musi być tu odwołanie do lektury szkolnej lub utworu wybranego przez ucznia.
Egzamin ósmoklasisty oparty jest o wymagania egzaminacyjne, które zawarte zostały w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 2022 roku. Dotyczą one następujących kwestii:

kształcenie literackie i kulturowe,
kształcenie językowe,
tworzenie wypowiedzi,
samokształcenie.

Egzamin ósmoklasisty i zadanie z "memem"
W ubiegłym roku na egzaminie z języka polskiego pojawiło się jedno dość nietypowe zadanie, które było wielkim zaskoczeniem. "Moja córka ósmoklasistka wyszła z egzaminu i powiedziała mi, iż nie wiedziała, jak rozwiązać zadanie ze ślimakiem, który siedział na deskorolce. Nie wiedziałam, o co jej chodzi. Dopiero później wszystko się wyjaśniło" - powiedziała w rozmowie z eDziecko.pl matka ósmoklasistki.



"Czy treść poniższego rysunku jest zgodna z wymową tekstu 'Odblokuj swój talent?' W uzasadnieniu sformułuj argument odnoszący się zarówno do tekstu Jolanty Marii Berent, jak i do rysunku" - brzmiała treść zadania, która jak się później okazało, nie była zrozumiała dla sporej części uczniów. Chodziło oczywiście o popularnego "mema", czyli graficzny obrazek, na którym został przedstawiony ślimak na deskorolce.
Idź do oryginalnego materiału