– Uniwersytet Warszawski i Universidad Católica de Santa María w Arequipie łączą nie tylko relacje naukowo-dydaktyczne, ale również przyjaźń i przywiązanie do wspólnych wartości. Zależy nam na rozwoju i intensyfikacji naszej współpracy – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas spotkania z przedstawicielami Katolickiego Uniwersytetu Santa Maria i ambasady Peru w Polsce. Wizyta odbyła się 23 maja w Sali Złotej na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.
Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z Universidad Católica de Santa María (Katolicki Uniwersytet Santa Maria) w Peru rozwija się od lat i dotyczy zarówno badań archeologicznych, jak i projektów z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych, głównie w zakresie biologii, chemii i genetyki.
Podczas wizyty w Sali Złotej na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu przedstawiciele obu uczelni, a także ambasady Peru w Polsce wyrazili chęć intensyfikacji wspólnych działań naukowo-dydaktycznych.
– Uniwersytet Warszawski i Universidad Católica de Santa María w Arequipie łączą nie tylko relacje naukowo-dydaktyczne, ale również przyjaźń i przywiązanie do wspólnych wartości. Zależy nam na rozwoju i intensyfikacji naszej współpracy – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, dodając: – Cenimy niezwykłą otwartość Peruwiańczyków i ich wsparcie okazywane także osobom z zagranicy, które chciałyby rozwijać się w ich kraju. Nasze wspólne badania, w tym archeologiczne, ale też dotyczące rolnictwa czy sztucznej inteligencji, przyczyniają się do lepszego poznawania historii świata i opracowywania innowacyjnych rozwiązań.
23 maja w Pałacu Kazimierzowskim gościli dr Jorge Luis Cáceres Arce, rektor Universidad Católica de Santa María (UCSM) w
Arequipie, dr Máximo Rondón Rondón, prorektor UCSM ds. badań, Gloria Lissette Nalvarte Simoni de Isasi, ambasador Peru w Polsce, oraz sekretarz ambasady Peru w Polsce.
– Szeroko pojmowana kooperacja naszych uczelni trwa już trzy dekady i chcemy ją rozwijać jeszcze bardziej. Doceniamy wkład Uniwersytetu Warszawskiego w rozwój badań nad sztuczną inteligencją, licząc na wsparcie polskich badaczy w rozwój peruwiańskich projektów naukowych w tym zakresie. Chcielibyśmy również wspólnie pracować nad badaniem naszych gleb, by wspomóc rozwój rolnictwa w naszym kraju – powiedział dr Jorge Luis Cáceres Arce.
W spotkaniu w Sali Złotej uczestniczyli również prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, prof. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, i Ireneusz Grejcz z Biura Współpracy z Zagranicą UW.
Wspólne badania
Delegacja z Peru odwiedziła również Kampus Ochota. Podczas spotkań z władzami i naukowcami Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW omówiono m.in. rozszerzenie wspólnych działań w ramach projektu PATHFOOD – Tworzenie zrównoważonego łańcucha żywności funkcjonalnej: droga do neutralności klimatycznej UE i poprawy zdrowia. Współpraca miałaby objąć nowe obszary badawcze związane z nawozami i analizą gleb. Do współpracy w tym zakresie dołączyła grupa badawcza prof. Łukasza Drewniaka z Laboratorium Inżynierii Bioprocesowej. Zaplanowano także dwie wizyty naukowców z Polski w Arequipie.
Goście zwiedzili także dwa laboratoria w CNBCh UW: Analityczne Centrum Eksperckie i Laboratorium Syntezy Metaloorganicznej.