Bill Gates poinformował, iż Fundacja Billa i Melindy Gatesów zakończy działalność 31 grudnia 2045 roku. Do tego czasu organizacja charytatywna wyda ponad 200 miliardów dolarów – prawie cały majątek współzałożyciela Microsoftu, który dziś wynosi około 107 miliardów dolarów. Informację ogłoszono przy okazji 25-lecia fundacji.
25 lat wsparcia dla zdrowia i edukacji
Od momentu założenia fundacja zainwestowała już ponad 100 miliardów dolarów w działania związane z opieką zdrowotną, edukacją i rozwojem na świecie – głównie w krajach o niskich dochodach, gdzie walczono z malarią, polio i innymi chorobami zakaźnymi. W kolejnych dwóch dekadach Fundacja Gatesów podwoi swoje wydatki – budżet roczny ma wynosić około 9 miliardów dolarów.
Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, fundacja miała działać przez 20 lat po śmierci założycieli. Nowa decyzja Billa Gatesa oznacza jednak znaczne przyspieszenie tego planu. „Nie chcę być zapamiętany jako ktoś, kto umarł bogaty” – napisał na swoim blogu. „Zbyt wiele problemów na świecie wymaga pilnego działania, by trzymać te zasoby w rezerwie.”
Przekazanie majątku i dalsze inwestycje
Gates zaznaczył, iż cały majątek fundacji zostanie wykorzystany do 2045 roku, a on sam przekaże 99% swojego osobistego kapitału. To druga największa zapowiedź darowizny w historii Stanów Zjednoczonych – zaraz po Warrenie Buffecie, którego majątek szacowany jest na 160 miliardów dolarów.
Chociaż fundacja przestanie istnieć za 20 lat, Gates planuje kontynuować inwestycje w innowacje – m.in. w ramach Breakthrough Energy i TerraPower. Dochody z tych projektów będą przekazywane na cele fundacji aż do jej rozwiązania. Gates przez cały czas będzie też wspierał walkę z chorobą Alzheimera i inwestował w rozwój niskoemisyjnych źródeł energii.