Planujesz aplikowanie o stypendium? Wypełniasz wniosek i chcesz zwiększyć swoje szanse? Niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki w świecie stypendiów, czy aplikujesz ponownie – ten materiał jest dla Ciebie. Przeczytaj poradnik o błędach, których warto unikać i zwiększ swoje szanse na wymarzone stypendium!
5 błędów, których warto unikać, gdy aplikujesz o stypenduim
Poniżej znajdziesz kilka głównych „błędów” czy niedopatrzeń, które mogą sprawić, iż dane stypendium nie zostanie Ci przyznane. Przeczytaj i przygotuj aplikację, która zwiększy Twoje szanse na stypendium!
1. Wysłanie niekompletnej aplikacji, czyli krótka historia zagubionych załączników
Twoja aplikacja jest niekompletna. Pamiętaj, iż wiele organizacji prosi o nadesłanie obowiązkowych załączników (np. dyplomów, certyfikatów, zaświadczeń, listów polecających). Przeczytaj więc uważnie regulamin, instrukcje, wszystkie pola wniosku. jeżeli zabraknie choć jednego obowiązkowego dokumentu, Twoja (nawet wspaniała!) aplikacja, może zostać odrzucona formalnie. Jak tego uniknąć? Poniżej kilka porad:
- W jednym miejscu gromadź ważne dokumenty (dyplomy, certyfikaty, referencje, CV). Najlepiej mieć ich wersje elektroniczne np. na dysku i papierowe oryginały w jednej szufladzie.
- Zacznij aplikowanie o stypendium od zebrania dokumentacji. Pamiętaj, iż np. uzyskanie zaświadczenia z urzędu lub referencji może potrwać od kilku do kilkunastu dni roboczych. Zadbaj więc na początku o obowiązkowe załączniki, a w międzyczasie pracuj nad pozostałymi częściami wniosku.
- Przed wysyłką pocztową (zawsze wybieraj list polecony/rejestrowany) lub elektroniczną wniosku, upewnij się, czy na pewno wszystkie obowiązkowe pola są wypełnione, a załączniki dodane.
2. Działanie na ostatnią chwilę, czyli co się dzieje, gdy upłynął termin naboru
Niestety, opóźnienie choćby o sekundę (online) lub 1 dzień (wysyłka listowna) oznacza zwykle, iż Twój wniosek nie będzie choćby rozpatrywany. Dlatego, jeżeli tylko możesz, nie zostawiaj aplikowania na ostatnią chwilę. Znamy wiele historii, gdy błąd przewoźnika, nagła choroba lub krótka przerwa w dostawie prądu skończyła się dostarczeniem wniosku po terminie. A tutaj kilka sugestii:
- Nie zawsze termin aplikowania upływa o północy. Czasem organizatorzy zbierają wnioski tylko w godzinach swojej pracy. Dlatego tak ważne jest, żeby zaplanować wszystko wcześniej i nie stresować się na minutę lub dzień przed dostarczeniem wniosku. Uwierz, to też bardzo duża korzyść dla organizatorów, by ich skrzynki pocztowe i serwery nie „zapchały się” w ostatnim dniu naboru. Słowem: korzyść dla wszystkich!
- Dodatkowo, masz od nas wsparcie w poszukiwaniu stypendiów: zaglądaj do bazy stypendiów planowanych oraz bazy archiwalnych programów. jeżeli widzisz planowany program, możesz się z wyprzedzeniem przygotować do aplikowania. A o ile znajdziesz w archiwum idealny dla Ciebie program z poprzedniego roku – sprzwdź, czy w podobnym okresie nie będzie kolejnego naboru.
3. Wniosek uniwersalny, czyli ryzyko metody „kopiuj-wklej”
Masz na oku trzy różne programy stypendialne. Decydujesz się, by do każdego z nich wysłać dokładnie taki sam wniosek. Pamiętaj jednak, iż każdy program stypendialny ma swoje kryteria, cele, priorytety. Metoda na „kopiuj-wklej” rzadko się sprawdza.
Warto więc poświęcić czas do dokładne zapoznanie się z programem i złożenie formularza zgodnie z oczekiwaniami danego organizatora. To znacząco zwiększy Twoje szanse na stypendium. Pośpiech i rutyna nie są najlepszym rozwiązaniem.
4. Poleganie tylko na sobie, czyli „trzecie oko” na wagę złota
Czasem nie mamy czasu, wstydzimy się lub boimy prosić o wsparcie przy aplikowaniu o stypendium. Bardzo jednak zachęcamy, by Twój wniosek przeczytała co najmniej jedna dodatkowa osoba. Może to być znajomy, nauczycielka, rodzic. jeżeli masz wątpliwości dotyczące wniosku, powiedz, na co warto zwrócić uwagę. Może boisz się błędów językowych albo tego, czy załączniki są poprawne? A może chcesz, by ktoś ocenił opis Twojej motywacji? Posłuchaj uważnie informacji zwrotnej, bo każda wskazówka może się przydać!
Co jeszcze polecamy?
- Jeśli jest taka możliwość i masz wątpliwości dotyczące wniosku, zadzwoń lub napisz bezpośrednio do organizatora programu. Zrób to najlepiej z wyprzedzeniem, nie w ostatnich dniach przed zamknięciem naboru. Da Ci to szansę na naniesienie zmian, przemyślenie aplikacji. Zwiększy to też szansę na sprawną odpowiedź.
- Zachowaj kopie swoich poprzednich wniosków. Czasem te same załączniki i dokumentacja przyda wam się do innej aplikacji, a może do aplikowania w kolejnym roku na to samo stypendium, jeżeli tym razem się nie uda? Każdy program jest inny, ale elementy wniosku mogą być dla Ciebie inspiracją na przyszłość. Dodatkowo możesz za kilka miesięcy zobaczyć, co się u Ciebie zmieniło, co udało Ci się osiągnąć, a co było trudne – to też cenna wiedza dla Twojego rozwoju i planowania dalszej ścieżki!
5. Poddanie po pierwszej próbie
Aplikowanie o stypendium bywa wyzwaniem. Po pierwsze, wypełnienie wniosku może trochę potrwać, a po drugie – nie każda aplikująca o stypendium osoba może je otrzymać. Jednak, programów stypendialnych jest w Polsce coraz więcej i są bardzo różnorodne (wiemy to z badania „Mapa stypendiów”), dlatego warto próbować. Każda próba to nowe umiejętności i krok w drodze do stypendium!
To jak, czy wiesz już, jak wygląda aplikowanie o stypendium i jakich błędów unikać?
A żeby być na bieżąco ze światem stypendiów, zachęcamy Cię do obserwowania naszej grupy na Facebooku – Łowcy Stypendiów i Konkursów i
.
Jeśli czujesz, iż porady od zespołu naszej Fundacji są pomocne, na Patronite i pomóż nam działać dalej. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli docierać z wiedzą o stypendiach do wszystkich, którzy tego potrzebują!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.