Na placówkach edukacyjnych ciąży pewien obowiązek, o którym wiedzą tylko nieliczni rodzice. Tyczy się to przede wszystkim dni wolnych od nauki, które ustala dyrektor szkoły. Nazywane są dniami dyrektorskimi. Są wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, co oznacza, iż nie są wtedy prowadzone lekcje (np. 2 maja, czy piątek po Bożym Ciele). Szkoła ma jednak obowiązek zorganizowania w tym czasie zajęć wychowawczo-opiekuńczych.
REKLAMA
Zobacz wideo Takim uczniem był "Świeży" z Genzie. Jakie podejście ma do studiów? "Były przygodą" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
2 maja wolne od zajęć? Nieświadomi rodzice już planują urlopy
W maju 2025 r. rodzice muszą sobie poradzić z dość sporą ilością dni wolnych od nauki. W niektóre z nich szkoły jednak mają obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych. 1 i 3 maja, które w tym roku wypadają w czwartek i sobotę i jako dni świąteczne, są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. Jednak problematyczny jest pierwszy majówkowy piątek, czyli 2 maja. Teoretycznie w tym dniu powinny odbywać się zajęcia szkolne, jednak z uwagi na Święto Pracy i Święto Konstytucji, przyjęło się, iż uczniowie mają wolne (w ramach tzw. dni dyrektorskich).
I tu pojawia się problem większości rodziców małych dzieci. Co zrobić z maluchem, kiedy trzeba iść do pracy? Część z nich nie jest świadoma tego, iż dni dyrektorskie oznaczają tylko wolne od zajęć edukacyjnych. Szkoły mają obowiązek zapewnić opiekę tym uczniom, którzy nie mogą zostać w domu. Placówka powinna poinformować rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych, które są w tym dniach organizowane.
To nie koniec dni dyrektorskich. Wolne również podczas matur i egzaminu ósmoklasisty
2 maja nie będzie jedynym dniem w ramach tzw. dni dyrektorskich. Takie uprawnienia zostaną jeszcze wykorzystane w trakcie pisania egzaminu ósmoklasisty i matur. Co to oznacza w praktyce? Zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i liceów i techników mogą liczyć na co najmniej 3 kolejne wolne dni. Jednak również w tych wypadkach szkoły mają obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.